Svět ruskýma očima 9




Ruské Jachonty v Sýrii, aneb na co zapomněli Izrael i USA

Září 21, 2010

http://www.palba.cz/forumfoto/albums/userpics/10486/K300P5.jpgAutor článku Sergej Balmasov rozebírá poprask kolem prodeje raket Jachont, určených na obranu proti lodím, Sýrii. Má to být obchod za více než 300 milionů dolarů. Rusko má dodat alespoň dva raketové systémy Bastion se zásobou 72 ks „protilodních“ raket Jachont. Jedná se o obranné zařízení, určené proti možné agresi z moře.

Podle ministrů obrany – amerického Gatese a izraelského Baraka – může dodávka destabilizovat celý region. Gates varoval Ruskou federaci před obchodem se zbraněmi se zeměmi, s nimiž není Washington v přátelských vztazích. Uznal sice právo Ruska na obchod se zbraněmi, avšak předpokládá, že ruská strana bude brát ohledy na strategické následky  takových transakcí. Podle Netanjahua bude obchod příčinou nestability na Blízkém východě a nepřispěje k míru.

Američtí a izraelští státní a vojenští představitelé se neobávají zbytečně. Jachont je určen k boji proti vojenským námořním silám v podmínkách silné palby a radiového odporu. Má dosah 300 km, může účinně zasáhnout protivníka na velkou vzdálenost a snížit vlastní ztráty. Krom toho má konstrukční zvláštnosti, vysokou rychlost 750 m/s a technologii STEALTH, která dává výhodu obtížného zachycení radarem, může se vyhnout obranným prostředkům protivníka a značně ztížit přepadení. Navíc je Jachont odolný proti radiovému rušení. Toto všechno z něho dělá mocnou zbraň, která v mnoha parametrech převyšuje americký systém  Harpoon.

Netanjahu již začal vyhrožovat nákupem amerických letadel F-35I. Jenže tato letadla mají ještě několik let, než budou schopna užití, kdežto Jachont je již v bojové připravenosti. Izrael dále vyhrožuje dodávkami zbraní do států, které patří do strategického zájmu RF a jsou této zemi nepřátelské. V prvé řadě má na mysli Gruzii. Jenže s Gruzií už má Rusko své zkušenosti. Dávno před skutečným napadením Jižní Osetie Rusko vědělo, že k tomu Gruzie fakticky směřuje. Proto žádalo svět, aby ji nevyzbrojoval. Navzdory tomu jí USA spolu s Ukrajinou dodaly zbraně. Nyní chtějí samy Rusko poučovat, komu smí dodat zbraně. Podobně se zachoval Izrael. Dodal Tbilisi desítky bezpilotních letadel a dělostřelecké systémy.  Izraelské zbraně pak v roce 2008 zabíjely i ruské vojáky z mírových jednotek a jihoosetinské civilisty. Izraelští specialisté v Gruzii modernizovali letadla Su-25, která tam zbyla ze sovětské éry. Spolupráce Izraele s Gruzií trvala i po krachu jejich vojenského dobrodružství.

Nyní od další spolupráce Izraele s Gruzií odrazují  raketové systémy Iskander, které lze dodat Damašku. Ty mohou účinně zasáhnout většinu izraelských objektů. Nemělo by se na to zapomínat.

Znepokojení Izraele lze chápat. Se Sýrií byl vždy v napjatém vztahu, vždy byli protivníky. Golanské výšiny cosi vypovídají. Avšak co je po tomto regionu Spojeným státům? Prostě se jen obávají o Izrael, svého jediného spolehlivého spojence. Sýřané mohou potopit veškeré izraelské loďstvo, budou-li mít k dispozici Jachonty.


Převzato z Pravda.ru


***

Rusko může vyrábět bezpilotní letadla i bez Izraele

Září 23, 2010

Oznámil to generální ředitel koncernu Vega V. Verba. Zpravodajský portál Flightglobal.com s odkazem na nejmenovaný zdroj z vojenských kruhů izraelského státu informoval, že Izrael může přehodnotit smlouvu o prodeji bezpilotních letadel s odůvodněním, že Ruská federace chce dodat Sýrii Jachonty. Generální ředitel Vegy uvedl, že během dvou až tří let se ruský trh v tomto směru stane nezávislý na Izraeli. Koncern Vega obdržel 300 miliard rublů na program výroby a rozvoje bezpilotní techniky do roku 2025. Oznámil rovněž, že koncern pracuje na útočných bezpilotních systémech pro ruskou armádu.

V posledních dnech všichni představitelé Izraele projevili znepokojení kvůli úmyslu Ruska dodat Sýrii nadzvukové rakety Jachont. Podle tisku se Netanjahu přiznal, že Izrael se snažil smlouvu překazit, a nyní je nucen přijmout konkretní kroky na kompenzaci zvýšeného nebezpečí v oblasti.

Ministr obrany Serďjukov oznámil, že Rusko od dodávky Jachontů Sýrii neustoupí.

Převzato z Rian.ru


***

Rusko začalo „odzbrojovat“ Írán

Září 23, 2010

Snaha Ruska o plnění rezoluce RB OSN vyústila v zákaz dodávky zbraní Íránu, čímž padá i dodávka neustále přetřásaných protiletadlových systémů S-300. Petr Šmelov ve svém článku předkládá fakta a svůj pohled na věc.

Dle smlouvy z roku 2007 mělo Rusko zřídit v Íránu 5 útvarů protiletadlového systému S-300 PMU-1, což bylo trnem v oku jak Izraeli, tak USA. S-300 jsou zbraně obranné, určené pro ochranu budov a zařízení před útokem. Írán je nemůže použít k útoku na Izrael, jak tento falešně vyhlašuje. Írán stále dává na vědomí, že je potřebuje k obraně před možnými útoky USA a Izraele na svá jaderná zařízení.

V průběhu celého období od podpisu smlouvy Írán S-300 nedostal. Rusko kontrakt stále rušilo, neboť podle něho Teherán neplnil rezoluce RB OSN o svém jaderném programu. Když v únoru t. r. Ahmadinežád oznámil obohacení první dávky uranu na 20%, Rusko svou dodávku S-300 zablokovalo. Podle dalších sankcí z června se zakazovaly další dodávky zbraní a také návštěvy osob spojených s jaderným programem Íránu. Výnos, který v tomto smyslu vydalo Rusko, portvrdil svým podpisem Medveděv. Jím se zakazuje přeprava přes Rusko (i letecká), vývoz z Ruska do Íránu a převod zakázaného zboží do Íránu i mimo Rusko, t. j. loděmi a letadly pod vlajkou Ruska.  Zakázaným zbožím jsou bojové tanky, obrněnce, dělostřelecké komplexy, bitevníky, bitevní vrtulníky, válečné lodě, rakety i raketové systémy podle registru OSN, protiletadlové systémy S-300 a materiály s tímto spojené, včetně náhradních dílů.

Rusko se řídí mezinárodním právem. Na rozdíl od USA a Izraele nedělali ruští představitelé žádná prohlášení o tom, že by Íránci ohrožovali světový mír a že je nutno je maximálně „přidusit“. Ovšem Írán vyvolává nová podezření, že jeho jaderný program není mírový. Proto nejnovější zbraně nedostane.

Převzato z Pravda.ru


***

Írán bude vyrábět rakety analogické obranným raketám S-300

Září 22, 2010

http://farm1.static.flickr.com/121/280858320_e621f23d4a.jpg?v=0Jestliže je problém koupit rakety protivzdušné obrany S-300 v Rusku, plánujeme výrobu podobného typu raket sami, řekl novinářům ministr obrany Íránu Ahmed Vahídí. S prodejem je to podivné, neboť již v roce 2007 byla podepsána smlouva a Rusko ji dosud neplní. Vahídí oznámil, že Írán bude v průběhu týdne Svaté obrany vybaven velkým množstvím létajících člunů a systémů protivzdušné obrany bližšího doletu. Týden Svaté obrany v Íránu připomíná výročí napadení Íránu Irákem a slaví se po celé zemi přehlídkami, na nichž se předvádí vojenská technika. Írán byl Irákem napaden 22. září 1980.

Převzato z Fondsk.ru


***

Rakousko se rozloučilo s nebem nad Tbilisi

Září 20, 2010

http://www.flylowcostairlines.org/img/airlines/73-austrian-airlines.pngJeště loni zahraniční investoři básnili o unikátnosti gruzínského ekonomického trhu vzhledem k zeměpisné poloze státu, nekorupčnímu prostředí a nízké kriminalitě. Mezitím však Gruzii opustila nejedna velká obchodní společnost kvůli potížím ve spolupráci. V minulých dnech dopadla další rána. Odporoučely se Rakouské aerolinie a ukončily lety Vídeň – Tbilisi.

Převzato z Georgiatimes.info
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments