Světový pochod za mír je v Praze – připojte se!Světový pochod přivítaly hvězdy SuperStar, cimbálovka i Karel Gott


České tradice, ale také hvězdy českého hudebního nebe v čele s Karlem Gottem uvítaly v našem hlavním městě základní tým Světového pochodu za mír a nenásilí, který v neděli dorazil z Kodaně do Prahy. Zde jej následující tři dny čeká bohatý program, který vyvrcholí úterní multikulturní MírPárty na Václavském náměstí. Stejně jako u nás, obdobně pozitivní ohlasy sklízí Světový pochod na všech místech světa, která během své cesty již navštívil.


Praha, 1. listopadu 2009 – Desítka členů základního týmu Světového pochodu za mír a nenásilí dorazila do Prahy. Už na letišti jej očekávalo tradiční české uvítání místními organizátory, kteří byli oblečení v moravských krojích a delegaci vítali chlebem a solí. Atmosféru dotvářela cimbálová muzika, kterou obdivovali všichni přijíždějící. „Bylo to zatím nejlepší uvítání, jaké jsme na své měsíční cestě zažili. Češi nás navíc tímto způsobem nechali nahlédnout do svých tradic a kultur,“ řekl španěl Rafael de la Rubia, mezinárodní mluvčí pochodu, který se základním týmem cestuje z Nového Zélandu už od 2. října. Poté se celý základní tým přesunul do hotelu Imperial, kde bude během následujících dní ubytován a kde jej očekávala slavnostní recepce. Na té desítku „pochodujících“, která je složena ze zástupců různých národností a kultur, uvítali čeští umělci, kteří myšlenku Světového pochodu za mír a nenásilí podporují, v čele s Karlem Gottem. „Myšlenky Světového pochodu se mi moc líbí, proto jsem se rozhodl je podpořit, i když zatím jen tím, že jsem se zúčastnil dnešní recepce,“ uvedl Karel Gott. Během recepce byly také představeny šaty Světového pochodu pro mír a nenásilí, které prezentovala bývalá miss Lucie Váchová, která zároveň celý večerem provázela. „Světový pochod za mír a nenásilí je mi moc sympatický, proto jsem ráda, že mohou pomoci, jak to jen půjde,“ uvedla Váchová. Na akci byly také přítomny hvězdy předchozích ročníku soutěže SuperStar Zbyněk Drda a Michael Foret. Letošní finalisté pak budou hosty úterní MírPary.


Zítra program Světového pochodu pokračuje tematickou konferencí v Senátu České republiky. Vše pak vyvrcholí v úterý 3. listopadu multikulturní MírPárty na Václavském náměstí, kde se všichni zúčastnění pokusí o vytvoření nového rekordu v karaoke Lennonovy písně „Imagine“. S rekordem pomůže taky osmička finalistů letošní Československé SuperStar. „Na akci přijde zazpívat také světoznámý sbor Harlem Gospel, který je v současné době v naší republice na turné,“ představila část programu Táňa Bednářová z českého organizačního týmu. Úterní večer, o kterém jeho organizátoři říkají, že bude největší mírovou akcí v Praze, bude zakončen vypouštěním thajských luceren přání. „Lucerny jsme již vypouštěli na oslavu zahájení pochodu 2. října u Palackého náměstí a šlo o velmi krásnou akci. V úterý lucernami symbolicky posvítíme na další cestu pochodu, který poputuje ještě dva měsíce až do Argentiny,“ uvedla Bednářová. Lucerny, které si budou moci hosté akce popsat přáními všeho druhu, k nebesům vyprovodí i písnička Rainbow, kterou pro Světový pochod složil Jan Vlasák ze skupiny Velvet Evolution.
Světový pochod na půdě českého senátu, představena Charta za svět bez násilí


Program desetičlenné delegace základního týmu Světového pochodu za mír a nenásilí je nabitý. Po včerejší večerní slavnostní recepci, na které desítku putujících přivítal i Karel Gott, dnes ráno proběhla tematická konference Světového pochodu za mír a nenásilí v prostorách Senátu České republiky. Mluvčí mezinárodního pochodu na ní představil Chartu za svět bez násilí, která vznikla z iniciativy dvacítky držitelů Nobelovy ceny míru.


Praha, 2. listopadu 2009 „Je naprosto neuvěřitelné, že v roce, kdy celý svět ovládá ekonomická krize, byla investována do zbrojení rekordní částka v historii lidstva,“ upozornil Rafael de la Rubia, mezinárodní mluvčí Světového pochodu za mír a nenásilí, který přiletěl se základním týmem v neděli odpoledne z Kodaně do Prahy. Obdobně mluvili i ostatní panelisté, mezi které patřila místopředsedkyně Senátu České republiky Alena Gajdůšková, expert na zbraně hromadného ničení Otakar Mika, předseda Humanistické strany Jan Tamáš a odborník na rozvojovou problematiku a zástupce organizace Česko proti chudobě Tomáš Tožička. Rafael de la Rubia také představil Chartu za svět bez násilí, kterou vytvořila skupina více než dvou desítek držitelů nositelů Nobelových cen za mír. Jmenujme například Dalailamu, Michaela Gorbačova, Lecha Walensu, Shirin Ebadi, Wangari Maathai či Dosmonda Tutu. Charta, která požaduje splnění pěti základních požadavků odpovídajících cílům Světového pochodu, tedy jaderné odzbrojení, stažení vojsk z okupovaných území, snižování konvenčních zbraní, podepsání smluv o neútočení a zřeknutí se válek jako způsobu řešení, bude oficiálně představena na summitu držitelů Nobelových cen míru, který proběhne příští týden v Berlíně. Konference se kromě sympatizantů Světového pochodu zúčastnili také zástupci belgického, indického, maďarského, mexického a palestinského velvyslanectví v České republice.


Program Světového pochodu za mír a nenásilí bude pokračovat v úterý přijetím desetičlenné delegace u místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Lubomíra Zaorálka. Vše pak vyvrcholí ve večerních hodinách multikulturní MírPárty na Václavském náměstí, kde se všichni zúčastnění pokusí o vytvoření největšího karaoke Lennonovy písně „Imagine“. S rekordem pomůže taky osmička finalistů letošní Československé SuperStar. „Na akci přijde zazpívat také světoznámý sbor Harlem Gospel, který je v současné době v naší republice na turné,“ představila část programu Táňa Bednářová z českého organizačního týmu. Úterní večer, o kterém jeho organizátoři říkají, že bude největší mírovou akcí v Praze, bude zakončen vypouštěním thajských luceren přání. Lucerny, které si budou moci hosté akce popsat přáními všeho druhu, k nebesům vyprovodí i písnička Rainbow, kterou pro Světový pochod složil Jan Vlasák ze skupiny Velvet Evolution.


A na závěr bychom vás ještě chtěli pozvat na vyvrcholení Světového pochodu v ČR – na úterní MírPárty na Václaváku. Čerstvou novinkou je, že si s námi v obřím mírovém karaoke naživo zazpívají také finalisté Superstar, světoznámý sbor Harlem Gospel a mnoho dalších známých tváří. Více zde ›


Úterý 3. listopadu od 17h – MírParty na Václaváku

NA PROGRAMU:

 

  • Vystoupení hudebních skupin: BENGAS, Marimba Mama, Ekvator
  • Obří mírové karaoke – Imagine od Johna Lennona –  pod vedením osmi finalistů SuperStar, sboru Harlem Gospel a dalších umělců
  • Multikulturní pochod s alegorickými vozy – české kroky Světového pochodu
  • Vypouštění thajských luceren přání
Moderuje Lucie Váchová a Jan Budař. Dále se zúčastní: Zbyněk Drda, Ondřej Brzobohatý, Martin Altrichter, Klára Kolomazníková, Jitka Čvančarová a Miluše Bittnerová a další.

Pomozte s přípravami a organizací Mírparty!
13.00 Sraz dobrovolníků – výzdoba Václavského nám.
16.00 Sraz dobrovolníků – pomoc v průběhu akce (pořadatelská služba, rozdávání info letáčků atd.)
Nebo se přidejte kdykoliv mezitím, přijďte na Václavák ke koni a pomozte, kde bude třeba.

Šiřte pozvánku na Mírparty!
Všechny informace, videopozvánku a letáček najdete na www.mirparty.svetovypochod.cz
Pomozte, aby se pozvání dostalo k co nejvíce lidem!

Budeme se na vás těšit na MírParty!
Tým hnutí Nenásilí

 

www.nenasili.cz
www.SvetovyPochod.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments