Tajný dokument potvrzuje jaderné partnerství mezi USA a Izraelem
Izraelský armádní rozhlas ve středu oznámil, že Spojené státy poslaly Izraeli tajný dokument, ve kterém se zavazují k jaderné spolupráci mezi oběma zeměmi. Podle této zprávy se USA údajně zavázaly prodávat Izraeli materiály používané k výrobě elektřiny, jakož i jadernou technologii a další dodávky, a to navzdory skutečnosti, že Izrael není signatářem Smlouvy o nešíření jadených zbraní (Non Proliferation Treaty – NPT).

Ostatní země odmítly s Izraelem spolupracovat v jaderných tázkách, protože není signatářem NPT,  Izrael je pod rostoucím mezinárodním tlakem, aby byl více transparentní ve věci své jaderné výzbroje.

Zahraniční zpravodaj armádního rozhlasu prohlásil, že ohlášená nabídka by mohla umístit Izrael na úroveň Indie, tedy dalšího země, která se na NPT nepodílí, i když je otevřeně nukleárně vyzbrojena, které to však v roce 2008 zajistil kontrakt na jaderné dodávky pro civilní účely pod vedením Spojených států.

Během úterního setkání mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu a americkým presidentem Barackem Obamou oba vedoucí představitelé diskutovali globální problémy šíření jaderných zbraní a nutnost posílení NPT systému.

Rovněž diskutovali výzvy k uspořádání konference o Blízkém východu bez jaderných zbraní, která byly předloženy v roce 2010 v New Yorku během konference, která hodnotila plnění NTP). Netanjahu řekl, že by se takové konference nezúčastnil vzhledem k tomu,  že se hodlá zabývat pouze Izraelem.

Obama informoval Netanjahua, že jako jeden z organizátorů, jenž je pověřen zajistit navrhovanou konferenci, budou Spojené státy trvat na tom, aby tato konference obsahovala rozsáhlou agendu zahrnující regionální bezpečnostní problémy, ověřování, plnění a diskusi o všech druzích zbraní hromadného ničení.

Oba představitelé se dohodli, že budou spolupracovat na tom, aby zabránili úsilí o to, jednat pouze o Izraeli na Generální konferenci MAAE v září.

Obama zdůraznil, že Spojené státy budou i nadále úzce spolupracovat s Izraelem na zajištění aktivit, které mají kontrolovat zbraně, a postupech, jak nezhoršit izraelskou bezpečnost a „podpořit našehspolečné úsilí o posílení mezinárodního míru a rovnováhy“.

Obama zdůraznil, že konference bude probíhat pouze tehdy, pokud všechny země budou "cítit jistotu, že se mohou zúčastnit" a dodal, že usilovat o to, aby se jednalo pouze o Izraeli, by učinilo vyhlídku na takovou konferenci nepravděpodobnou.

Dan Meridor, náměstek izraelského premiéra, který je zodpovědný za jaderné záležitosti řekl, že Obamovo doložka není novinkou, ale, že toto veřejné stanovisko – dva měsíce poté, co Washington podpořil egyptský návrh smlouvy na konferenci o NPT – bylo významné.

Obamovo prohlášení bylo svým obsahem „bezpochyby mimořádné a významné. Bylo to důležité pro nás i pro celou oblast,“ prohlásil Meridor.

Izrael nepotvrzuje ani nepopírá vlastnictví jaderných zbraní v rámci strategie „dvojznačnosti“, aby odradil nepřátele a přitom se vyhnul veřejným provokacím, které by mohly v oblasti odstartovat závody ve zbrojení.

http://flashtrafficblog.files.wordpress.com/2009/01/dimona2.jpgOficiální mlčenlivost a její tolerance ve Washingtonu, už vyvolává pocit křivdy u mnoha Arabů a Iránců – zvláště vzhledem k tlaku, který vykonává vedení USA na Teherán ve snaze udržet pod kontrolou jeho nukleární program.

Převzato z Haaretz

Překlad: Clair

Foto: izraelský reaktor Dimona

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments