Tak já vám k těm volbám tedy půjdu

Dlouho jsem váhal, zda letos k volbám vůbec jít, přeci jenom, nemusím dělat stafáž u každého cirkusu, který do města zavítá, ale nakonec mne ODS přesvědčila. Její nenávistná demagogická kampaň, využívající těch nejpodlejších marketingových triků a plná těch nejotřepanějších klišé o líných sockách a zániku demokracie v Čechách, na mne zapůsobila tak mocným dojem, že jsem se rozhodl k volbám jít a podpořit někoho jiného, jenom aby tenhle spolek blazeovaných sociálních inženýrů měl na stát co nejmenší vliv. Vždyť ve způsobu vedení kampaně se nutně odrážejí principy a hodnoty strany a podle kampaně soudě by ODS byla schopna ještě tak uspořádat pogrom, ale již ne vést stát. Mám totiž důvodné podezření, založené na empirické zkušenosti, že pokud se ODS chopí řízení státu, bude to ze všeho nejvíce připomínat loupeživý nájezd na státní rozpočet a peněženky střední třídy v kombinaci s trestnou výpravou mstící se všem „neúspěšným" a jiným protistátním živlům.

Ale koho nasadit jako antidotum? Nakonec jsem se rozhodl, že se povznesu nad osoby papalášů, byť si uvědomuji, že není zcela bezvýznamné, kdo bude program strany implementovat (na druhou stranu jeden předseda stranu nedělá), a rozhodnu se čistě podle programové shody, či spíše občasné blízkosti. Proto dám, se skřípěním zubů, hlas ČSSD. A může si za to ODS sama, kdyby situaci tak nevyhrotila, hodil bych to Pirátům. Tentokrát ovšem, řečeno sportovní terminologií, je nutno vycházet ze zajištěné obrany.

Ale abyste si nemysleli, beru to celkem s nadhledem, jsem si více než jist, že ať dopadnou volby jakkoliv, konec světa nenastane, nejhorší, co se může stát, že se česká společnost posune o krůček k neoliberálnímu puritánství a sociálnímu darwinismu. A už vůbec nečekám nějaký mysteriózní zážitek spojený s demokratickou transcendencí suverenity občana. Bude to jen další pro forma sázka na pořadí, kvůli které nemá smysl jít si po krku. Teď jenom jak to vysvětlit stranickým ultras a jiným inkvizitorům?

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku