Do typologie studentů si k technikům, atletům a učencům přidejte další kategorii: špión ve výcviku. Vláda si myslí, že se budou jen těžko odhalovat.
Obamova vláda se chystá vytvořit zpravodajský tréninkový program pro zpravodajce na vysokých školách a univerzitách, jenž by mohl mít podobnou funkci jako již probíhající armádou řízený program pro záložní důstojníky (Reserve Officers‘ Training Corps). Záměrem je podle popisu, který poslal Kongresu ředitel Národní bezpečnostní rady (National Intelligence Council) Dennis C. Blair, vytvořit zdroj „Američanů, kteří sami, nebo jejich rodiče, pocházejí ze zájmových oblastí, mají potřebné jazykové a kulturní znalosti, a tyto připravit pro kariéru ve zpravodajských službách.“
V minulých letech CIA a ostatní bezpečnostní služby zápasily s nedostatkem kvalifikovaných uchazečů, kteří by mohli pracovat v ulicích Středního východu a jižní Asie tak, aby infiltrovali teroristické skupiny a podnikatelské mafie. Plánovaný program je úsilím připravit a vyškolit novou generaci zpravodajských důstojníků s etnicky a kulturně odlišným zázemím.
Podle tohoto záměru, části vládního návrhu zákona o pravomocích tajných služeb, budou moci vysoké školy a univerzity požádat o granty, které použijí k rozšíření nebo zahájení studijních programů, které „vyjdou vstříc potřebám rozvoje zpravodajské branže.“ Tyto programy budou obsahovat některé cizí jazyky, analytiku a specifické vědecké a technické obory.
Účast studentů na těchto programech bude držena v tajnosti, aby se zabránilo jejich budoucí identifikaci zahraničními zpravodajskými službami, jak sdělil jeden úředník, který byl s tímto záměrem seznámen.
Studenti škol, které budou souhlasit s těmito programy, budou moci podat přihlášku do kursu řediteli zpravodajské služby, jeho personalisté by potom konkursem vybrali osoby, které obdrží finanční výpomoc. Bude mnohem vyšší, než u těch, kteří jsou v armádním programu, a bude podle záměru obsahovat „měsíční stipendium, uhrazení školného, učebnic a cestovních nákladů.“ Bude také obsahovat placené letní stáže v jedné nebo více zpravodajských službách.
Zájemci o tento tréninkový program budou muset projít bezpečnostní prověrkou, ačkoliv není jasné, kdy by k ní mělo dojít. Studenti, kteří obdrží nějaké finanční prostředky, mají mít povinnost odsloužit v tajné službě tu samou dobu, po kterou dostávaly tyto požitky.
Armádní programy pro studenty trvají obvykle čtyři roky, ale zpravodajský program by měl nabírat studenty středních škol a druhých ročníků univerzit.
Prostřednictvím grantů vysokým školám a univerzitám si tajné služby budují partnerské vztahy s akademickými kruhy, takže někteří z vysokoškolských učitelů v posledních desetiletích sloužili jako kontakty a doporučovali zájemce CIA i ostatním tajným službám. Zpravodajská branže má zřízen zvláštní program (Centers of Academic Excellence Program), jenž dotuje studijní programy se zpravodajským zaměřením na více než čtrnácti vysokých školách a univerzitách, s cílem dosáhnout do roku 2015 počtu dvaceti participujících škol. Program ročně obdrží mezi 500 a 750 tisici dolary.
Celý tento záměr by měl být založen na dvou předchozích programech. Jedním z nich byl pilotní program, který byl poprvé schválen v roce 2004, v němž se přibližně 400 studentů zabývalo kryptologií. Studenti souhlasili, že odpracují pro Národní bezpečnostní agenturu (National Security Agency) nebo i jinou tajnou službu stejnou dobu, po jakou pobírali finanční výpomoc. Tento program bude nahrazen novým, protože kryptologie není tak potřebná, jako kdysi.
Druhý program poskytoval finanční výpomoc vybraným zaměstnancům tajných služeb, kteří souhlasili s tím, že budou studovat v těch oblastech, o nichž si jejich nadřízení mysleli, že jsou slabinou v analýzách.
Za poslední čtyři roky tímto programem, pojmenovaným po kansaském republikánském senátorovi Patu Robertsovi, dlouholetému předsedovi senátní bezpečnostní komise, prošlo 800 studentů a zaměstnanců tajných služeb.
Šéf zpravodajských služeb by měl podle tohoto záměru přeměnit Robertsův program na stálý podle nových podmínek a rozšířit ho na personál, který se zabývá sběrem dat, vědou a technologiemi. Měl by být taky použit k pomoci v náboru zaměstnanců do kritických oblastí tím, že jim refunduje předchozí vzdělání.
Zdroj: Washington Post
Překlad: Stan
Foto: zdroj