Téměř 300 členů amerického Kongresu složilo slib „nerozborné“ oddanosti americko-izraelskému přátelství




Takřka 300 členů Kongresu podepsalo prohlášení, v němž potvrdili svůj závazek přispívat k „nerozborným svazkům, které existují mezi Spojenými Státy a Státem Izrael“ a poslali ho jako dopis americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové.

Dopis byl zaslán jako reakce na nedávné vážné napětí mezi Izraelem a USA, které vzniklo kvůli předchozímu rozhodnutí k výstavbě více než 1600 nových bytových jednotek ve východním Jeruzalémě, projektu, který byl oznámen během návštěvy amerického vicepresidenta Joe Bidena na Blízkém východě.

Premiér Benjamin Netanyahu tento týden využil své cesty do Spojených států k úsilí napravit roztržku s Obamou, ale byl odměněn chladným přivítáním v Bílém domě.   

Netanjahu se také během své návštěvy setkal se členy Kongresu, kteří ho přijali s daleko větší vřelostí.

Dopis Kongresu vyjadřuje "hluboké znepokojení" nad krizí v americko-izraelských vztazích, a zdůrazňuje, že zákonodárci dostali ujištění od Netanjahua, že události, které vedly k nedávnému napětí, se nebudou opakovat.

Znění dopisu kongresmanů:

Vážená paní ministryně Clintonová,

tento dopis jsme napsali, abychom potvrdili svoji oddanost k nerozborným svazkům, které existuje mezi naší zemí a státem Izrael, a vyjádřili naše hluboké znepokojení nad nedávným napětím. Ve všech důležitých vztazích mohou nastat občasná nedorozumění a konflikty.

Jak prohlásil premier Izraele v omluvě Spojeným Státům, bylo jeho prohlášení během návštěvy vicepresidenta Bidena "politováníhodnou událostí, ke které nedošlo úmyslně, ovšem způsobilo škodu, ke které by jistě dojít nemělo." Jsme přesvědčeni, že slib ministerského předsedy Netanjahua zavede nové postupy, které zajistí, aby se taková nezamýšlená překvapení více neopakovala.

Spojené státy a Izrael jsou blízkými spojenci a jejich národy sdílejí hluboké a nekonečné přátelství na základě sdílené odpovědnosti k základním hodnotám, včetně demokracie, lidských práv, svobody tisku a náboženského vyznání. Naše dvě země jsou partnery v boji proti terorismu a pojí je důležité strategické vztahy.

Silný Izrael je přínosem pro národní bezpečnost Spojených států a přináší stabilitu na Blízkém východě. Jsme znepokojeni, že se dostalo značné publicity tomuto napětí ve vztahu, ktere neprospívá k prosazování společných zájmů USA a Izraele. Především je třeba se zaměřit na hrozbu, kterou pro mír a stabilitu na Blízkém a Středním východě představuje íránský jaderný program.

Všechny vlády, které řídily Spojené státy od doby vzniku Izraele, vysoce oceňovaly toto zvláštní pouto mezi USA a Izraelem.

Po celá desetiletí existovala silná podpora Kongresu pro Izrael, bez ohledu na vládnoucí politickou stranu, která zahrnovala bezpečnostní spolupráci a další důležitá opatření, která jsou výmluvným svědectvím naší neochvějné péče o bezpečnost Izraele.

Byla to ohromná síla tohoto vztahu, jež ve skutečnosti umožnila arabsko-izraelské mírové smlouvy, a to především proto, že přesvědčila ty, kteří chtěli zkázu Izraele, aby se vzdali této naděje, a také proto, že dala  všem po sobě nastupujícím  izraelským vládám sebejistotu, s níž mohly na sebe vzít předpokládaná rizika v boji za mír.

Izrael ve svém prohlášení nezávislosti před 62 roky prohlásil: "Nabízíme ruku všem sousedním státům a jejich občanům v nabídce míru a dobrého sousedství, a vyzýváme je k navázání přátelské spolupráce a vzájemné pomoci se suverénním židovskéhým národem, který se usadil ve své vlastní zemi."

Navzdory tomu, že se Izrael musel v následujících desetiletích neustále bránit před útoky, opakovaně dostál tomuto svému slibu tím, že nabízel postoupení bolestivých rizik pro dosažení míru se svými sousedy.

Naše cenné bilaterální vztahy s Izraelem potřebují, a také si právem zaslouží neustálé posilování.

Jak prohlásil vicepresident během své nedávné návštěvy Izraele: "Pokrok na Blízkém východě se dostaví, když každému bude jasné, že neexistuje žádný rozdíl mezi USA a Izraelem, pokud jde o bezpečnost. Žádný rozdíl."

Stabilní a vytrvalá americká podpora vedla k izraelské mírové smlouvě s Egyptem a Jordánskem. A americká angažovanost je i nadále rozhodující pro úsilí o dosažení míru mezi Izraelem a Palestinci.

Uvědomujeme si, že i přes mimořádnou blízkost mezi naší zemí a Izraelem budou existovat rozdíly v přístupech k řešení velkých i malých problémů.

Jsme toho názoru, že tyto rozdíly bychom měli řešit diskrétně, čestně a v atmosféře vzájemné důvěry, jak se sluší na dlouhodobé strategické spojence. Věříme a očekáváme, že při vzájemném úsilí a dobré vůli překonají Spojené státy a Izrael toto narušení vztahů rychle, a že z toho oba národy budou mít trvalý prospěch.

Věříme tomu, co řekl president Obama, tedy že "Bezpečnost Izraele je prvořadá" v naší politice na Blízkém východě, a že "je v zájmu americké národní bezpečnosti zajistit bezpečnost Izraele jako nezávislého židovského státu."

V tomto duchu se těšíme na spolupráci s Vámi k dosažení společných cílů USA a Izraele, zejména regionální bezpečnosti a míru.

S pozdravem

Steny Hoyer (Demokrat), mluvčí Kongresu,  Eric Cantor (Republikán), mluvčí opoziční menšiny

Howard L. Berman (Republikán), Ileana Ros-Lehtinen (Republikánka), Gary Ackerman (Republikán), Dan Burto (Republikán)…

 

Převzato z Haaretz

 

Překlad: Clair

 

Foto: Stránka z Deklarace nezávislosti Spojených států (přečtěte si pozorně článek XIII…)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments