Terno, nebo průšvih?

Čech Štefan Füle bude eurokomisařem pro rozšiřování EU. Toto portfolio, jak se v bruselském žargonu oblast působnosti komisaře nazývá, rozhodně není nevýznamné, je mediálně exponované a svým způsobem prestižní. Dalo by se tedy mluvit o „českém" úspěchu. Tak kde je problém? Ve Füleho „češství". I když komisaři přísahají, že budou hájit zájmy Evropské unie, a ne svých národů, pořád mají svoji minulost, zázemí a kontakty. Füle je český kariérní diplomat a česká zahraniční politika se v posledních letech vyznačuje extrémní loajalitou k USA, hraničící až s lokajskou služebností.

Jaká je záruka, že se Füle nestane exponentem amerických zájmů v řídících strukturách Evropské unie? Jaká je záruka, že nebude jako komisař pro rozšíření tlačit na přijetí Turecka, za které USA plédují, či Gruzie, dalšího amerického spojence, a že tím nepřispěje k dalšímu zamlžení již tak nevyjasněné identity EU?

Tyto státy jsou od Evropy vzdálené jak geograficky, tak kulturně a civilizačně. Jejich případné členství v EU je způsobilé přivodit Evropě zásadní krizi identity a vážně narušit koncept EU v samotných jeho základech.

Projekt typu EU může fungovat pouze tehdy, má-li jasně dané hranice, a tedy jasně dané rozhraní. Nejistota v tom, kde jsou hranice a kdo do něj ještě patří může mít fatální dopad na jeho vnitřní integritu a životaschopnost.

Nedosti na tom, Füle bude mít na starosti i tzv. „politiku sousedství", do níž spadá i „Východní partnerství," projekt, jehož cílem je navázat užší spolupráci se zeměmi bývalého Sovětského svazu. Zde jsou rizika snad ještě větší, protože se jedná o velmi citlivou oblast, jež přímo interferuje se zájmy současného Ruska.

Jaká je záruka, že v době, kdy EU potřebuje vztahy s Ruskem normalizovat, založit je na věcném základě a směřovat k intenzivnější a otevřenější spolupráci, nepůjde Füle v intencích módního českého sentimentálního antirusismu cestou přesně opačnou, nenastolí vyhrocenou konfrontační linii a nebude například z titulu své funkce bývalé sovětské republiky poštívat proti Rusku?

Nový komisař pro rozšíření EU Štefan Füle by v Bruselu rozhodně neměl sejít z očí, a už vůbec ne z mysli. Bude to určitě schopný úředník, není však jisté, jakým zájmům bude sloužit.

 

Převzato z blogu Tribun

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments