Tichá Američanka „Condi“ v Praze

Condoleezza Riceová, americká ministryně zahraničí, nesmírně vzdělaná a kultivovaná žena, hovořící pěti světovými jazyky, navštíví zítra Prahu, aby podepsala s naší vládou smlouvu o umístění americké vojenské základny v Brdech.


Riceová nastoupila do své funkce v roce 2005 po Collinu Powellovi, který na sebe vzal odpovědnost za selhání zahraniční politiky v souvislostí s válkou v Iráku a jejími vyfabrikovanými důkazy. Ministryní se stala nejen díky své nesporné inteligenci, ale především díky loajalitě a oddanosti, kterou vždy prokazovala presidentu Bushovi.


Politickými analytiky je počítána mezi „jestřáby“, i když je jistě umírněnější než Rumsfeld, Cheney, Wolfovitz, Perle a další neocons, kteří formovali Bushovu neúspěšnou zahraničně-politickou doktrínu. S presidentem G. W. Bushem sdílí i jeho evangelikánské morálně-apokalyptické vize.


Bývalá profesorka politologie, děkanka Stanfordské univerzity a poté Bushova poradkyně pro národní bezpečnost po svém nástupu do funkce započala s tzv. politikou transformace s důrazem na demokratizaci Středního a Blízkého východu.


Její důraz na podporu demokraticky volených vlád vedl paradoxně k tomu, že teroristy podporující Hamás zvítězil ve svobodných volbách v Palestině a poté provedl vojenský a politický převrat v Gaze. Na selhání a pokrytecký charakter této politiky ukazuje i to, že vlivné země jako je Saúdská Arábie, Egypt nebo Pákistán udržují své autoritářské režimy s americkou podporou.


Náležela také mezi Bushovy nejbližší spolupracovníky v době, kdy se na základě mylných informací rozhodl pro irácké tažení. Právě „Condi“ patřila mezi první, kteří tyto informace šířili a obhajovali. Přestože se několikrát pokusila o mírové urovnání na Blízkém východě, patří především mezi Araby k nejvíce nenáviděným politikům.


Nyní tedy navštíví Prahu a podepíše s českým ministerským předsedou smlouvu o umístění americké radarové základny. Podepíše ji navzdory tomu, že jednání s Polskem o umístění tzv. „antiraket“ zkrachovalo, že proti smlouvě je více než třetina českých občanů, a že dokonce ani v poslanecké sněmovně nemá tato smlouva nadpoloviční podporu.


Co z toho vyplývá?


Po podpisu smlouvy se v české kotlině teprve začnou dít věci …

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments