Tony Iommi
Tony Iommi

 

 

levoruký kytarista, zakládající člen britské skupiny Black Sabbath.

 

Handicap na své pravé  ruce, kdy dva prsty přišly v důsledku úrazu o svá oblá zakončení, řešil plastovými návleky. To samo o sobě problémy se hrou  úplně neřešilo, a tak struny na kytaře podladil, aby nekladly takový odpor. Výsledkem byl velmi temný vazbený sound, který se stal jednou ze  základních  charakteristik skupiny. Další pak byl chytlavý a  hutný kytarový riff a celková zvuková hradba podpořená velmi dobrou basovou linkou,  invenční hrou na bicí a kontrastním zpěvem.

 

Black Sabbath tímto ve své době originálním pojetím, zčásti vynuceným okolnostmi, ale také  docela konkrétní představou o svém vlastním rockovém projevu, definovali na dlouhá desetiletí celou jednu odnož rocku – black metal. Satan, démoni, peklo, válka, deprese … Podřídili tomu i svou vlastní vizáž.

 

To, co  ve své době bylo označeno  za těžký  hard rock, působí  dnes ve srovnání se současnými kapelami podobného zaměření jako téměř  melodická a komerční varianta téhož proudu. Dobová kritika kapele vytýkala decibely, primitivní hudební produkci a jednotvárnost. Něco takového si ovšem vůbec nemyslila a nemyslí dodnes velmi početná  obec fanoušků na celém světě. Kvůli kritice Black Sabbath natočili i jednu velmi dobrou  jazzovou skladbu, aby kritice dokázali, že jsou zdatní hráči. Tony Iommi vzkázal: „Jazz hrát umíme, ale nebaví nás.“ A kapela dál pokračovala v nastoupené cestě.

 

Temný a mnohdy depresivní styl hudby je však  v mnoha případech v příkrém kontrastu s pomalými a hlavně instrumentálními skladbami, které prakticky všechny stojí na skladatelských  a hráčských schopnostech kytaristy. Tony Iommi do nich vkládal emoce   a melancholii a mnohdy je natočil úplně sám bez vstupů dalších nástrojů. Skladba  Fluff  /Chmýří/ je téměř esoterickým,   více proaranžováným příkladem  takové tvorby. Téměř jakoby ani nešlo o Black Sabbath podobně jako ve skladbě She´s  Gone, kterou v české verzi zpívá Marie Rottrová pod názvem Lásko, voníš deštěm.

 

 

V současné  době Tony Iommi vydává i sólová alba a dokazuje, že „dědkové“ mají pořád co říci.

 

Tony Iommi se narodil 19.2.1948.

 

 

Black Sabbath mix:       War Pigs – part 1

                                      Paranoid

                                      Elektric Funeral

                                      Sweet Leaf

                                      Wheels of Confusion

                                      Sleeping Away

                                      War Pigs – part 2

                                      Stonehenge                                

   Fluff

 

 

Vytvořeno  pro   OUTSIDERMEDIA

 

Na tento článek se nevztahuje cc licence. Další šíření je možné jen se souhlasem autora.

                                                                          

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments