Tramvaj kaput

Pražský Dopravní podnik musí šetřit od té doby, co dává stále větší koláč peněz kamarádům sdruženým kolem radnice a provozujících reklamní agentury. Za nimi lze schovat cokoliv a také cokoliv vyúčtovat, zejména pokud máte tzv. akcie na majitele a nemusíte vůbec zveřejňovat, komu firma patří. Nechci mluvit o chrochtání, to už dělá populistický časopis Reflex. Zaujala mne jiná věc. Řidiči pražských tramvají jsou asi geniální, proto jsou nasazeni do výroby hned po dvou měsících výcviku. Pak jsou schopni přejet člověka, ani si toho nevšimnou. Rekrutovaní Ukrajinci navíc neumí česky, takže i při sebemenší nehodě se zmohou pouze na hlášení typu: "Tramvaj kaput!" Za této situace si hlavní vyhazovací agentura zřízená stejnými borci dělá nechutným novoročním vtipem legraci z vyhozených kvalifikovaných řidičů, kteří jsou propouštěni v rámci uskromňovacích opatření. Po vytunelování rozpočtu, mimo jiné i v rámci jiné podivuhodné akce jménem OpenCard, je totiž třeba šetřit, a to na pravém místě.

Nepsal bych o tom, kdyby se tento mustr neopakoval i jinde. Plzeňský VUML pilně připravoval pro ODS náhradní dělnické kádry, které by ji konečně pomohli svrhnout poslední zbytky nesvéprávného státu. Zatím se jim podařilo pouze vyrobit nový Občanský zákoník. Média při jeho prezentaci cudně zamlčela, že na jeho vzniku se podíleli dnes již vyhození agenti plzeňské právnické fakulty. Co chcete, tehdy to byla elita státu a pravá ruka ministerstva spravedlnosti. Stejný model rychlokvašek najdete všude tam, kde běží skrytá privatizace veřejno-právních institucí, zejména ve zdravotnictví. Zvláště nápadné je to v regionu Ústí nad Labem, jenž funguje jako laboratoř podnikání s veřejným majetkem. Co se tam podaří rozkrást a vytunelovat, to se pak úspěšně praktikuje v dalších krajích. Mluvil jsem se známou lékařkou, která praxí spadala do tohoto kraje. Po sloučení krajských nemocnic do jednoho holdingu zde začali přibývat lékaři z cizojačných zemí, kteří už ani neuměli pořádně česky. Zajímavá situace nastala, když arabští lékaři odmítali komunikovat s českými lékařkami. Důvod byl jasný. Rychlopečení doktůrci neustáli západní emancipaci a nehodlali slevit ze svých patriarchálních nároků kvůli takové prkotině jako je předání služby. Prostě nechali doktorce chorobopisy na stole a šli domů. Jsem zvědav, kdy budou v severomoravských felčarských zařízeních privatizovaných Chrenkem konečně ordinovat sibiřští šamani s diplomem. To nastane poté, co budou slovenští a pak ukrajinští doktoři příliš drazí.

A nejde jen o zdravotnictví, které degeneruje odchodem kvalifikovaných lékařů na západ. Reformuje se i jinde. Připravovaná Bílá kniha zpečetí vytunelování vysokých škol, kterým nasadí oprátku podnikatelských zájmů. Jaká asi bude kvalifikace filosofů, pokud jejich katedru povede podnikatelský oblíbenec dosazeného mafiánského rektora, jehož oborem je "filosofie reklamy" nebo v lepším případě "filosofie sportu"? Když ukrajinský řidič tramvaje přejede po dvou měsících školení na kolejišti člověka, možná si toho on sám nevšimne, ale někdo to za čas pozná. Pokud si zničíme v tomto vytunelovaném státě vzdělanost, tak nastolený úpadek už nepozná nikdo. Ti lepší budou vyhozeni a ti nejlepší z nich odejdou do Evropy. Studoval jsem tam dost dlouho a vím, kolik mých kolegů z lukrativnějších oborů než filosofie se vůbec nevrátilo domů. Z platů akademického výzkumníka vůbec neuživili rodinu. Udělali dobře, mezitím vytunelovali i tu akademii. Zato mne fascinovali čínští studenti v Mnichově, jejichž nedostatečné stipendium dorovnala komunistická vláda, aby měla vzdělané lidi. Ale do asijské komunistické mentality máme ještě daleko. Zatím tupě vězíme v americkém neoliberálním modelu Bushových republikánů, kde je majetným a mocným trubcům dovoleno vše.

Převzato z Umlaufovin

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments