Trendy za rok 2013 ve výrobě alternativní energie


Uhelná a jaderná energie není vzhledem k budoucnosti konkurenceschopná alternativním zdrojům. Temnou stránku jaderné energie nyní ukazuje zvláštní typ "spolupráce" japonské korporace TEPCO a mafiánské jakuzy při likvidaci havárie ve Fukušimě.

Během letošního roku se na alternativní energetické scéně objevilo několik zajímavých projektů, které sice neznamenají nějaký výrazný průlom, ale přesto stojí za zmínku.


 

Projekt Solana

 

Sluneční elektrárna Solana v Arizoně(external link) (výkon 280 MW) začala používat tzv. "solnou baterii". Pomocí částečně kondenzované geotermální energie založené na solném roztoku je možné používat sluneční energii i v noci.


 

Nový druh elektrických akumulátorů pro auta

 

Zde došlo k zajímavému vývoji díky firmě Nissan v programu Vehicle-To-Building(external link). Tato technologie umožní spojit prozatím oddělenou regulaci elektrické energie v domech během špiček pomocí energie uskladněné bateriích elektrických vozů, které jsou zaparkované v podzemních garážích těchto budov. Navíc nový typ baterie zvyšuje poměr výkon/cena uskladněné energie.


 

Nová generace větrných turbín

 

Firmy v Německu a v USA vyvinuly novou generaci větrníků až o výkonu 7 MW, které byly uvedeny do provozu v květnu 2012. Jde o dva typy změn: jednak výkon turbín, kde se profilují hlavně firmy budující větrné parky v Severním moři. Viz článek Německo zapojuje největší větrné parky do sítě(external link). Firmy v USA se soustřeďují na dvojkombinaci výroby a uchování či konverze energie na jiný, lépe přenositelný druh, např. vodík.


 

Konverze mořské energie na výrobu pitné vody

 

Jedná se o projekt pro město Perth v Austrálii. Desalinace mořské vody využívá rozdílu mezi tlakem mořské vody v různých hloubkách, který slouží k protláčení mořské vody membránami. Technologie je testovaná [http://www.carnegiewave.com/index.php?url=/ceto/ceto-overview|firmou Carnegie v rámci jejího výzkumu].


 

Alternativní zdroje energie jsou konkurenceschopné

 

Zajímavý příklad je z USA, kde nemyslí ekologicky, ale ekonomicky. V roce 1977 stála jednoduchá fotovoltaická jednotka 76.67 dolarů. V roce 2013 podle Bloomberg Energy Finance bude cena stejné jednotky 0.74 dolarů/watt. Navíc za stejný podíl čistého křemíku stoupl v posledním typu panelů výkon z 18.7 % na 24 %. Za tuto cenu je ovšem i v USA cena solární energie srovnatelná s cenou uhelných elektráren. Poměr nákladů na celkové alternativní energie (Německo, Itálie, Indie, USA) již nyní způsobil uzavření uhelných elektráren. Viz článek Německým energetickým koncernům dochází dech(external link).


 

Přílivové elektrárny

 

Jde o projekt Ocean Renewable Power Company(external link) (ORPC), který nyní testují USA na Aljašce a na Havaji, a zejména Japonsko. Tato země plánuje získávání 30 % celkové energie z přílivových zdrojů do roku 2030.


 

Účinný přenos energie

 

Ve starším článku Nové přenosové sítě v Německu(external link) jsme psali o zavádění nových energetických dálnic napříč EU (ovšem mimo pasivní ČEZko), které jsou založeny na stejnosměrném proudu. Při přenosech dochází k mnohem menším ztrátám a celkově se náklady na přenos zlevnily již nyní až o 20 % v USA. Navíc výkonem stejné jednotky zaberou v domech mnohem méně místa. Celkově se úspory pro domácnosti mohou pohybovat ve výši 40 %.


Závěr

V článku Proč nás Temelín zničí(external link) jsme jasně napsali, že stojíme před zásadní volbou. Buď budeme mít demokracii delokalizovaných energetických zdrojů, které budou živit maloodběratele, města, obce a naše budoucí elektromobily. Na druhé straně budou velkoodběratelé, kteří si holt zaplatí svůj vlastní velký odběr proudu, jeho stabilitu a tím i náklady s ním spojené. Nebo budeme všichni po dostavbě Temelína a následném gigantickém zadlužení státu platit v našich cenách elektřiny podniky jako Vítkovice a další. Atomová lobby zničí logikou svého "podnikání" občanskou společnost a demokracii. Chce státní monopol proto, aby nás všechny držela v energetickém područí výhodném pouze pro monopoly a pro velké firmy.


Trend vývoje cen a technologií za elektřinu je jasný. Uhelná a jaderná energie není vzhledem k budoucnosti konkurenceschopná alternativním zdrojům. A ty jsou navíc demokratické a ne totalitní. Tuto temnou stránku jaderné energie nyní ukazuje zvláštní typ "spolupráce" japonské korporace TEPCO a mafiánské jakuzy při likvidaci havárie ve Fukušimě (Fukušima rekrutuje s pomocí mafie dělníky na jedno použití(external link)).

 

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments