Tutter: Masový vrah a „pomocník múz“

Vrátil jsem se z Alp, jel k bráchovi na Valašsko, a na výletě zakopl o tuto informační tabuli, kterou stojí za to kliknutím zvětšit. Esesácké jednotce Josef velel slezský učitel Kurt Werner Tutter. Tato jednotka před koncem války vypálila osady Prlov a Ploština. Tutterovi byl prokázán podíl na smrti 92 lidí. Podle některých historiků by právě Tutter mohl být tajemný esesák Engelchen z novely Ladislava Mňačka "Smrt si říká Engelchen". Po válce byl Werner Tutter dopaden a v roce 1948 odsouzen v Bratislavě pouze za školení speciálních jednotek. Šestiletý trest (!) mu byl potom zkrácen na čtyři roky, když jej získala pro spolupráci Státní bezpečnost.

Po odsunu do bývalé SRN pracoval v Bundeswehru a v letech 1953-63 podával StB zprávy pod krycím jménem Konrád II. Pak bylo v ČSSR obnoveno vyšetřování jeho zločinů, ale v roce 1966 StB svého agenta znovu potřebovala a stíhání bylo zastaveno. Spisy o Tutterových zločinech nebyly předány do SRN, ač o to diplomatickou cestou Němci žádali tehdejší československou vládu.

Kurt Werner Tutter zemřel v březnu 1983 jako vážený občan bavorského Kötztingu. Byl členem tamní městské rady a organizátorem kulturních akci, proto mu novináři říkali "pomocník múz". Je zajímavé, kolik bývalých agentů StB a profláknutých figur (odkaz Astr – přidáno editorem) se objeví na české politické pokaždé, když se trochu zavíří povolební vody a zvedne se politické bahno. Sebevědomí a agresivita těchto figurek je přímo úměrná množství skartovaných či utajených spisů o jejich bývalé činnosti.

Převzato z Umlaufovin


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments