Červen 29, 2010
Mezinárodní skupiny se speciálními zájmy se snaží o vliv v americké vládě a rozdíl mezi špionáží a lobováním se přitom nebezpečně úží.
Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo v pondělí, že bylo uvězněno 10 osob na základě obvinění, že „pracovali jako agenti cizí vlády [tj. Ruska] bez vyrozumění generálního prokurátora USA“, což je zločin, který se trestá až pěti lety vězení. Devět ze zadržených bylo rovněž obviněno z praní špinavých peněz.
Americká média hlásila (připomínajíc silnou bouřkovou frontu postupující od východu). Že uvězněné osoby pracovaly v „hluboké ilegalitě“ v Bostonu, Montclairu, New Yorku a Arlingtonu. Jedenáctý podezřelý byl zadržen Interpolem na Kypru a byl propuštěn na kauci.
Nabízí se zřejmá otázka: „Co vlastně tyto osoby udělaly, že přitáhly pozornost americké rozvědky?“
Jednou z podezřelých je Vicky Pelaez, která byla novinářkou španělsky psaného listu „El Diario“ po více než 20 let. Peleazová se zabývala širokým rozsahem témat od místní a mezinárodní politiky až po otázky imigrace.
Byla Peleazová vybrána jen z podezření na výkon svého povolání, protože jednou z hlavních funkcí politického reportéra je udělat si konexe a klást pronikavé otázky? „Infiltrace do politických kruhů“ je totiž právě to, co lidé v žurnalistické a lobbyistické komunitě dělají, aby splnili požadavky svého povolání.
Je rovněž prací lobbyistů a reportérů „dozvídat se o amerických zbraních, diplomatické strategii a politice“. Jen pouhé kladení otázek ještě automaticky nedělá z nějaké osoby špiona. Nebo přinejmenším nemělo by.
Jiná ze zadržených osob, Anna Chapmanová, se podle oficiální zprávy údajně „setkala na Manhattanu v New Yorku s osobou, která měla být představitelem ruské vlády, kde dostala padělaný pas“.
Chapmanová ovšem okamžitě šla na místní policii a pas jim předala.
CNN informovalo, že Chapmanová nikdy „nesplnila úkol“ předat dále falešný pas, který ji vlastně předal skrytý agent FBI.
„Setkala se s tajným agentem FBI, který vystupoval jako Rus a sjednal si s ní naléhavé setkání, při kterém ji požádal, aby předala pas,”, informuje Deborah Feyericková, komentátorka CNN. „Byla to její první akce, ale předávka pasu se nikdy neuskutečnila.“
Chapmanová byla ovšem uvězněna í pro zřejmé použití jejího laptopu v kavárně v centru New Yorku ve stejnou dobu, kdy okolo projížděl ruský vládní úředník v dodávce.
Moskva označila obvinění za rozporná a požaduje více informací o obvinění od své protistrany v USA.
Pak je zde případ Donalda Heathfielda, jeho snad-ženy Tracey Foleové a jejich dvou dospívajících synů.
Heathfield je ředitelem mezinárodní konzultační a školící firmy Global Partners Inc., kterou Jeff Stein z The Washington Post popsal jako „úl pro firmy, produkující špičkové technologie, s úzkými vazbami na Massachussetský technologický institut MIT a na Pentagon.“ Heathfield rovněž provozuje „softwarový systém Future Maps, který umožňuje zmapovat očekávané budoucí události,“ informují místní noviny.
Heathfieldova stránka obchodních vazeb ukazuje jeho napojení na více než 30 profesionálních sdružení absolventů vysokých škol, obchodních, akademických a mezinárodních organizací.
Je možné, že některé americké instituce se necítí dobře, pokud se Rusové dostávají do vlivných pozic?
Špatné načasování skandálu
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý poskytl rýpavý komentář o podivném načasování zatčení a současně vyjádřil naději, že americká strana vysvětlí své počínání.
„Nic nám nevysvětlili a já doufám, že tak učiní,“ řekl na tiskové konferenci Lavrov, který jedná s vládními činiteli v Jeruzalému. „Okamžik, kdy to bylo učiněno, byl zvolen docela chytře.“
Skutečně chytře. Především je to jen týden, co byl ruský president Dmitrij Medvěděv v Kalifornii, kde navštívil středisko nejmodernějších technologií v Silicon Valley. Zde se setkal se šéfy různých společností z oblasti informačních technologií, když lámal ledy pro řadu ambiciózních projektů mezi ruskými a americkými společnostmi.
Rusko se svým bohatým potenciálem počítačových specialistů je v procesu vytváření svého vlastního Silicon Valley ve snaze udržet své IT talenty doma a přitom možná lákají i Rusy ze zahraničí novými možnostmi ve vlasti. Jestli USA vyhodnocují ruský ambiciózní program jako příležitost nebo jako riziko, je otázkou.
Během části své návštěvy, konané ve Washingtonu, Medvěděv a americký president Obama poskytli reportérům pamětihodnou možnost vyfotografovat je ve washingtonské restauraci, když si pohodově užívali americké jídlo – hamburgery s hranolky.
A skutečně, ve veselé atmosféře jednání mezi oběma presidenty to vypadalo jako by reset americko-ruských vztahů nebyl jen prázdným heslem, které mělo zakrýt hluboký rozval mezi Moskvou a Washingtonem. Šlo o reálnou věc. Možná, že nešťastná věc se špionáží pomine jako letní déšť, může však i lavinově narůst do něčeho, co by si ani jedna ze zemí nepřála – zvláště pokud se vládnoucí kruhy v obou zemích připravují na ratifikaci dohody START o omezení zbraní.
Proč je kolem tajných agentů taková hysterie?
V tomto případě byly zatčené osoby obviněny z „konspirace za účelem nezákonného počínání jako agentů,“ na rozdíl od jednoznačného obvinění ze špionáže. Podle zákonů USA není nic nelegálního na tom, když někdo vystupuje jako „agent cizí vlády“, pokud dotyčná osoba uvědomí generálního prokurátora USA o svém konání.
„Je to jakási šedá zóna, protože v USA máme zákon o registraci zahraničních agentů,“ jak uvedl investigativní novinář a bývalý analytik, pracující pro NSA (Národní bezpečnostní agenturu), Wayne Madsen. „Ve Washingtonu máme mnoho lobbyistů, kteří pracují jako agenti cizích vlád. Pokud je to totéž, co vykonávali zadržení (lobbování?), pak bude těžké je vinit ze špionáže.“
Jako příklad lze uvést, že Americko-izraelský výbor pro věci veřejné (AIPAC), největší a nejsilnější zahraniční lobbyistická skupina, pracující nyní v USA, zaměstnává stovky „agentů cizí vlády“, kteří reprezentují zájmy Izraele v americkém Kongresu, ale přesto jen málokdo by je označil za špióny.
Podle části 951, hlavy 18 amerického Zákoníku, „kdokoliv jiný než diplomatický nebo konsulární úředník nebo atašé koná v USA jako zástupce cizí vlády bez předběžného vyrozumění Generálního prokurátora … bude pokutován nebo uvězněn až na deset let, případně trestán obojím způsobem“.
Dodatek ovšem rovněž zbavuje úřad Generálního prokurátora veškeré odpovědnosti spojené s případným opomenutím předložit kopii takové registrace na americké Ministerstvo zahraničí:
„Generální prokurátor musí po obdržení každého takového oznámení bezodkladně předat jednu kopii takového oznámení ministru zahraničí tak, aby ten mohl učinit vše potřebné z hlediska zahraničních vztahů USA.“
„Pokud tak Generální prokurátor neučiní, není to důvodem ke stíhání podle tohoto ustanovení.“ Jinými slovy, Generální prokurátor může opomenout vyrozumět ministra zahraničí, co se týče aktivit určité osoby nebo skupiny a přesto neponese žádnou odpovědnost za opomenutí. V takovém případě to bude odpovědnost takových osob, aby prokázali svou nevinu.
Americký generální prokurátor Eric Holder prohlašuje, že nikdy neobdržel takové vyrozumění od zatčených osob. Takže nyní je nutno se ptát – kdo udělal chybu – úmyslně nebo neúmyslně, protože Bushova administrativa již předala výkonnou pravomoc Obamovu Bílému domu?
Je možné, že Obamovi političtí oponenti – a těch je mnoho – mohou konspirovat, aby sabotovali snahy amerického presidenta o nápravu vztahů s Ruskem, které jsou důležité jak pro Moskvu, tak pro Washington v rámci podpisu smlouvy START. Jak moc tyto nové události poškodí toto úsilí, se ještě uvidí.
Genadij Gudkov, místopředseda Bezpečnostního výboru ruské Dumy, argumentuje, že tento nový špionážní skandál je možná provokací „anti-Obamovské“ koalice nebo koordinované aktivity amerických úřadů. S ohledem na toto musí Rusko svou odpověď opatrně posoudit, řekl Gudkov ve svém rozhovoru pro rozhlasovou stanici „Echo Moskvy“.
Gudkov rovněž zdůraznil, že celá záležitost musí být důkladně analyzována dříve, než se přijme jakékoliv rozhodnutí. Protože americké úřady zveřejnily jen útržky z jedenácti jednotlivých příběhů, zdá se to být dobrá rada.
Posléze jsou tady zprávy o dešifrovaných depeších z Moskvy dvěma podezřelým, které jim zjevně připomínají, že byly do USA vyslány “na dlouhodobou akci.“
Zmíněné dokumenty říkají "Vaše vzdělání, bankovní účty, auta, domy atd. – slouží jedinému cíli: splnit váš hlavní úkol, tj. vyhledávat a rozvíjet vztahy v politických kruzích USA a zasílat informace zpět do centra“.
Přinejmenším je takový vzkaz podivný. Naznačovat, že tyto osoby, které údajně prošly náročným výcvikem, potřebují takové připomenutí od šéfů své mise, vyznívá spíše jako fráze ze slabého románu než jako špionážní korespondence. I obyčejný občan může ze své lenošky vnímat zjevné riziko odeslání dopisu – i když šifrovaného – který jednoznačně definuje účel mise, nemluvě o odhalení agentů.
Proč nyní?
Velkou otázkou, která teď vrtá hlavou všem v Moskvě, je: „Proč právě teď?“ Proč FBI, která údajně sledovala po řadu let tyto osoby, čekala až do odjezdu ruského presidenta z návštěvy v USA, aby vyhodila tuto smrdutou bombu? Časování tohoto skandálního případu je příliš „dokonalé“, aby bylo jen náhodou.
Pro odpověď si musíme jít až na na samotný vrchol ledovce amerických politických kruhů, k osobám za scénou, které mají na svědomí takové výstřely. Kdo to je? Pro začátečníky – v USA je velmi silná lobbyistická komunita, která má jeden reálný cíl: ovládat americkou zahraniční politiku, která se stala v poslední dekádě extrémně militantní.
Rusové nemusí plně ocenit tuto zvláštní část amerického politického dění, jež závisí více na štědrosti „zvláštních zájmových skupin“, než na jakékoliv „obecné vůli“ lidu.
Jsou to tyto kruhy s objemnými kapsami, které plní volební pokladničky amerických politiků, a je samozřejmé, že nedarují své peníze, aniž by neočekávaly nějakou odměnu v budoucnu. A pokud jsou na obzoru žhavé problémy – a otázka co s Iránem, který se podle mnohých snaží získat nukleární zbraně, nepatří k těm nejmenžím z nich – je možno nařknout mnoho lidí, že „infiltrují americké zahraničně-politické kruhy“.
(Pozn.překl.: My máme Bakalu s objemnými kapsami …. Je to taky samozřejmé?)
Je tu tedy možnost – i když obtížně doložitelná, že jedna z lobbistických skupin vytahuje svou kartu – na účet Ruska.
A „speciální zájmové skupiny“, které skutečně využívají právní možnosti k ovlivnění amerických politiků tak, aby podpořili určitou legislativu, případně zahraničně politické směřování, nebudou nečinně čekat, pokud se Rusové snaží, aby jejich hlas byl ve Washingtonu také slyšet. Je možné, že tato zahraničně-politická lobby půjde až do extrému, jen aby posílila obraz Rusů jako „špiónů“ pomocí špinavé kampaně, která způsobí, že pro americké politiky nebude již atraktivní „dělat business“ s rostoucí ruskou komunitou v USA.
Závěrem ale je nutno říci, že tento „špionážní případ“ ne prokazuje, že by se vracely větry studené války, ale to, že americký lid musí usilovat o to, aby znovu získal kontrolu nad svým politickým systémem, který se stal příliš finančně závislý na legálních nebo ilegálních agentech „cizích vlád.“
Jediná politická lobby, která by měla mít oprávnění ovlivňovat washingtonské kuloáry, je „We the American People“. Nikdo jiný tam nemá co dělat.
Převzato z Russia Today