USA a Izrael provedly utajované manévry Juniper Stallion

lodka-trumanFlotila amerických a izraelských válečných lodí, která 18. června proplula Suezským kanálem, dorazila do Perského zálivu, oznámil izraelský zpravodajský server DebkaFile, ještě předtím ale americké lodě v čele letadlovou lodí Harry S. Truman od 6. do 10. června asi 50 mil od jižního pobřeží Izraele nacvičovaly zachycování íránských, syrských a hizballáhovských raket mířících na americké a izraelské cíle na Blízkém východě.

Do Perského zálivu pak tuto eskadru doprovodila ještě německá raketová fregata FGS Hessen F221.


Pět dní a nocí stíhací bombardéry F18 Hornet v rámci cvičení nazvaném Juniper Stallion 2010 startovaly k simulovaným útokům proti cílům, které vybralo izraelské letectvo. Celé cvičení bylo odpovědí na nepodložené zprávy, podle nichž Sýrie dodala libanonskému Hizballáhu rakety Scud, a uskutečnilo se poblíž místa, na kterém izraelské komando o pár dní později zaútočilo na tureckou loď Mavi Marmara, na jejíž palubě zabili nejméně devět lidí.


Při cvičení také 60 amerických stíhaček F16 ze základen v Německu a Rumunsku nacvičovalo doplňování paliva v Izraeli a následně spolu s izraelskými stíhacími bombardéry zkoušely dlouhé bojové lety nad Rudým a Středozemním mořem.


USA i Izrael manévry Juniper Stallion 2010 utajovaly, přičemž Barack Obama nařídil v druhém červnovém týdnu všem americkým systémům na odvracení raketových útoků plnou bojovou pohotovost. Stejně tak byl do nejvyšší pohotovosti uveden izraelský protiraketový systém Arrow.


Manévry Juniper Stallion, při nichž se už roky používá ostrá munice, se konaly pouhých osm měsíců po Juniper Cobra 10, největších americko-izraelských manévrech, které kdy byly zaměřeny na raketové útoky. Ministr obrany USA Robert Gates v této souvislosti 18. června znovu varoval senátní výbor, že Írán může odpálit „spousty stovek" raket krátkého a středního doletu proti Evropě, v salvách nebo i po jedné nebo dvou.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments