USA hrozí OSN kvůli Palestině

Červen 25, 2011

Susan RiceováUrčitě znáte anekdoty, v nichž obvykle nějaké děcko hrozí „a já mám doma staršího bráchu a ten čeká až písknu!" Něco podobného teď v reálu předvedla americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová, která pohrozila, že pokud OSN uzná nezávislost Palestiny, Kongres USA za to světovou organizaci ztrestá.

Její citát, který odhaluje hloubku oddanosti Spojených států Izraeli, a moc, jakou má izraelská lobby nad americkou zahraniční politikou, zní takto: „Jak si dovedete představit, mělo by to velmi zničující dopad na náš domácí kontext. A pokud se věci budou vyvíjet takto, neumím si upřímně představit větší hrozbu naší schopnosti udržet v Kongresu finanční a politickou podporu pro OSN."

Takže si to jen zopakujme: Bez americké podpory by žádná okupace palestinských území nikdy nebyla.

Mimochodem, paní Riceová se v OSN opravdu snaží ze všech sil. Byla to právě ona, kdo na půdě OSN před pár týdny prohlásila, že Kaddáfího vojáci dostávají příděly viagry, aby se jim lépe znásilňovaly ženy na povstaleckých územích. Když pak sama americká vláda přiznala, že pro takové tvrzení nemá žádné důkazy, paní Riceová se nedala, a minulý týden přišla s tím, že Kaddáfího jednotky mají znásilňování jako jednu ze svých regulérních zbraní a za součást taktiky. Vyšetřovatel OSN pro lidská práva, Egypťan Cherif Bassiouni, její slova označil za cosi jako „masivní hysterii" ve snaze vyvolat strach, aniž by pro to existovaly nějaké vážnější důkazy. Na to zareagovala zvláštní zpravodajka OSN pro problematiku sexuálního násilí v konfliktech Margot Wallstromová, která se na Bassiouniho obořila, že používat slovo „hysterie" v tomto kontextu je „necitlivé"… a připomněla, že Mezinárodní trestní tribunál v Haagu prý nějaké důkazy o znásilňování nepřátel coby součástí Kaddáfího taktiky má. Nikdo je zatím ale nepředložil, a dokonce je ani nenastínil, takže uvidíme, co z toho všeho nakonec vyleze. Nicméně, bez zajímavosti asi nebude, že na stranu Bassiouniho se v tomto podivném sporu nově postavila i Amnesty International.

To byla ale jen taková vsuvka k paní Riceové, vracím se zpátky k Palestině, Izraeli a Spojeným státům, neboť situace kolem humanitární flotily Stay Human začíná eskalovat. Izrael totiž vybičoval svou rétoriku, s níž požaduje, aby svět zabránil, aby se do pásma Gazy dostala humanitární pomoc, přičemž to označuje za existenciální ohrožení celého Izraele a „záměrnou provokaci" celého světa. Zábavné je, že oficiální izraelské prohlášení tvrdí, že námořní blokáda Gazy je legální, protože prý Hamas vede proti Izraeli válku, zatímco každý, kdo situaci jen trochu sleduje, si pamatuje, že Izrael a Hamas mají uzavřené příměří.

Ale nešť, většina evropských zemí se k nějakému blokování flotily vyprovokovat nenechala, a když píšu většina, myslím tím všechny s výjimkou Řecka. Tomu Izrael podle dostupných zpráv pohrozil ekonomickým tlakem s následným totálním zničením zbytků ekonomiky, a tak se řecká vláda ocitla mezi mlýnskými koly – drtivá většina společnosti flotilu podporuje, vláda se bojí Izraele. Odplutí se tedy zatím odkládá, podle posledních zpráv tureckého tisku evropská část flotily vyrazí do Gazy z řeckých a italských přístavů v úterý.

Obamova administrativa ale mezitím od pouhých varování z předchozích dní přešla k otevřeným hrozbám. Ministerstvo zahraničí USA už flotilu označuje za „nezodpovědnou akci" a hrozí americkým účastníkům flotily trestními žalobami, protože prý snaha dovézt do Gazy humanitární pomoc je „spiknutím s cílem dodat hmotnou podporu" Hamasu, což se podle amerických zákonů trestá mnoha roky vězení. Šéfka zahraničního resortu Hillary Clintonová navíc upozornila, že americkým občanům je doporučeno, aby necestovali do Gazy žádnými způsoby, tedy ani po moři, neboť předchozí pokusy vstoupit do Gazy po moři byly „zastaveny izraelským námořnictvem a vyústily ve zranění, smrt, zatčení a deportace amerických občanů". Poté, co izraelské komando loni na palubě Mavi Marmara mezi jinými zabilo i občana USA, americká vláda ani nemukla. Nyní se ukazuje, že vlastně počítá s tím, že její občané budou zabíjeni znovu. Normální by asi bylo, kdyby varovala spíš Izrael, aby nezabíjel, ale to je nesmysl. A kritizovat za takový přístup jen americkou vládu je zbytečné, ta česká by se zachovala némlich stejně.

 

 

A pár aktuálních odkazů navrch:

— Palestinci jsou prý ochotni jednat s Izraelem, byť nikdo neví o čem a proč, ale to prý nijak neruší jejich snahu hlasovat v září o nezávislosti.

— 90 procent z celkem šesti miliard dolarů, které v posledních 30 letech nalila do Egypta americká USAID, bylo zneužito, zatímco zbytek se ztratil úplně. Peníze prý měly původně „podporovat demokracii a lidská práva". Zábavné.

— Američtí a britští činitelé v Londýně jednali s šéfem syrského Muslimského bratrstva.

— Na začátku roku 2009 americké jednotky převzaly kontrolu irácké provincie Basra po Britech, kteří prý nebyli dostatečně agresivní. Nyní provinční rada zakázala všem americkým vojákům vstup do Basry a požaduje, aby okamžitě vyklidili tamní mezinárodní letiště.

— Manželka katarského emíra si založila charitu k boji proti „deviacím od přijatelného společenského chování", kde bude léčit třeba závislost na internetu nebo homosexualitu.

— Nejčastějším obrazem, který nosí demonstranti v Jemenu, je portrét Che Guevary.

— Amnesty International zjistila, že libyjští povstalci v několika případech lhali a podvrhovali důkazy. Týká se to tvrzení o afrických žoldácích v Kaddáfího armádě, z nichž se vyklubali afričtí gastarbeitři, nenašly se ale ani důkazy o náletech nebo dělostřelecké palbě na civilní obyvatelstvo. Kaddáfího režim má brutální historii, ale o genocidě v jeho případě mluvit nelze… celé je to zde.

— v Káhiře to žije, v pátek se demonstrovalo přinejmenším hned na šesti místech a přinejmenším ze šesti různých důvodů.

— Vím, že to k blízkovýchodní problematice nepatří, ale nedá mi to: Obamova administrativa oznámila, že dodá Filipínám zbraně, aby mohly jít do války s Čínou. Tomu nositeli Nobelovy ceny za mír už fakt přeskočilo…

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments