USA své jaderné zbraně z Evropy nestáhnou

mapa-nato-jadroNavzdory sílícím výzvám evropských představitelů, aby USA ze starého kontinentu stáhly stovky svých jaderných zbraní, Spojené státy trvají na tom, že jejich jaderné bojové hlavice a rakety musejí v Evropě zůstat, aby Evropané „mohli sdílet jaderná rizika a zodpovědnosti".


Tato odpověď přišla v reakci na otevřený dopis významných činitelů Belgie, Lucemburska, Nizozemska, Německa a Norska, podle nichž jsou americké jaderné zbraně v Evropě reliktem studené války, nemají žádnou praktickou hodnotu a představují jen trvalé nebezpečí, nemluvě už o tom, že jsou v rozporu s Obamovým na odiv dávaným tažením za jaderným odzbrojením.


Na neformálním setkání ministrů zahraničí zemí NATO v estonském Tallinnu americkou pozici hájil i šéf NATO Anders Fogh Rasmussen, podle něhož jsou americké jaderné zbraně v Evropě „nepostradatelné" pro odstrašování. Na co ale evropské státy potřebují stovky jaderných zbraních přesto nevysvětlil ani on.


Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle ale prohlásil, že stažení jaderných zbraní z Evropy by pro USA mohlo být „mírovou dividendou", s čímž souhlasil i jestřábí polský ministr zahraničí Radek Sikorski, podle něhož je v Evropě jaderných zbraní „až moc".


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments