USA už na Izrael nebudou tlačit kvůli osadám

Srpen 28, 2009 
 
 

osadyZatímco Obamova administrativa veřejně dál trvá na tom, že se její politika vůči izraelskému osídlování okupovaných území nezměnila, diplomaté připouštějí, že Obama učinil obrat o 180 stupňů a upustil od všech svých požadavků v tomto směru.

Podle těchto údajů USA souhlasily, že zcela upustí od stížností na pokračující izraelskou výstavbu ve východním Jeruzalémě, který Izrael okupuje od roku 1967. Bílý dům nebude vyhánění Palestinců a výstavbu nových izraelských sídlišť oficiálně podporovat, nebude už ale ani Izrael vyzývat, aby je zmrazily.

Výměnou za to dostal Bílý dům vágní příslib premiéra Benjamina Netanjahua, že jeho vláda nebude v příštích devíti měsících vydávat stavební povolení pro okupovaný západní břeh Jordánu. Tento slib ale nemá valnou cenu, protože mezitím se dostavují tisíce projektů v této oblasti.

Palestinská autonomie prohlásila, že se k jednacímu stolu nevrátí, dokud nebude výstavba na okupovaných územích zcela zmrazena, a tak je velmi pravděpodobné, že ji nynější Netanjahuův „ústupek" příliš nenadchne. Vzhledem k tomu, že Izrael dává Obamovi vše, o co si řekne (tedy vlastně nic), a je za to oficiálně chválen coby příklad vzorné spolupráce, je velmi pravděpodobné, že se USA vracejí ke své osvědčené roli, v jejímž rámci oslavují Izrael a kritizují Palestince.


Převzato z Czech Free Press

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments