ÚSTR začne vyrábět nové odbojáře: Protestuji!

Kresba: Marie Plotěná Podepsal jsem protestní petici historiků, kteří jsou stejně jako já zděšeni ze senátního návrhu zákona o účastnících protikomunistického odboje a účastnících odporu proti komunismu.

Shrňme jejich argumenty:

1) zákonem se vyrobí odbojářů jako psů (pardon, jako partyzánů po válce);

2) někteří skuteční účastníci opozice se vyřadí kvůli jejich bývalému členství v KSČ;

3) celé uznání zásluh bude kádrovat známá parta hic z totalitního ústavu, který má toto období téměř nezaujatě zkoumat. A jen ten, kdo získá bumážku těchto nových soudruhů nad minulostí, ten bude odbojář. A to nejperverznější na celé věci je fakt, že si tím nemají finančně přilepšit oni takto prokádrovaní "odbojáři", ale celý byrokratický aparát, který to bude provádět. Typický postkomunistický syndrom poškozené kolektivní paměti.

Pokud vás zajímá, jak funguje narušená kolektivní paměť, klikněte si na tuto konferenci, kterou jsem kdysi měl v Bratislavě. Od posledních frenetických oslav 20. výročí sametu je jasné, že se určitá parta lidí rozhodla ideologicky monopolizovat národní paměť. Mají k tomu dostatek zlovůle plus média, politický vliv a peníze. Ale my, účastníci odboje a aktéři OF zatím žijeme, takže možná prosadí zákon, ale nikoliv pravdu. Jejím soudcem nejsou kolaboranti současné moci, ale skutečná historia magistra vitae.

Převzato z Umlaufovin

Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
  Odebírat  
Upozornit na