Ukrajina: Videopřehled z 1. 6. 2014

30.5. 2014, Slavjansk: Den dětí a dárky od čokoládového prezidenta Ukrajiny0:45 Tady ve sklepě se s dětmi, mužem a sousedy ukrýváme již několik dnů. Nejtěžší období samozřejmě začalo od včerejšího večera. Včera jsme se s vnučkou napřed uprostřed dne dostali pod palbu, když jsme jeli maršrutkou (sdílené taxi) přes čtvrť Arťoma. Do večera jsme se tak tak vzpamatovali a večer jsme se museli začít schovávat tady. Pět metrů od našeho domu, za touto stěnou dopadl náboj sousedům do zahrady. Vedle rozstříleli záchod. Na střechu Domu kultury dopadly minimálně tři náboje. To je na úrovni asi našeho balkónu, tak to všechno taky hvízdalo nad námi. Děti, i ty větší, se začínají strachy počůrávat. A moje vnučka začala koktat. Bojí se a trápí. Rodiče jsou v centru města a ona je tady. A pořád se ptá: “A co maminka, co maminka?“…Nemáme kam odjet. Moje máma je ještě navíc nepohyblivá – 84 let…

 

Děti ze Slavjanska jedou na Krym0:50 Odkud jsi k nám přijela? Ze Slavjanska. Ze Slavjanska? Ano. A co je tam u vás ve Slavjansku? Válka. Je tam válka? /  Nechat svoji zem a zachraňovat naše děti? Copak je tohle možné? V žádném státě na světě vláda neposlala proti svým lidem vojenskou techniku. Aby stříleli jen tak bez míření… V našem městě je už dlouho válka, opravdová válka. Usadili se tam zástupci NATO, Poláci, napřijížděli ze Sýrie žoldáci i jiné národnosti. Američané. Bombardují naše město. Zcela ho boří. Střílí ne tam, kde jsou třeba policajti, ale na školy, školky…. Dnes skoro zbořili dětskou nemocnici, polikliniku. Co to znamená? Kdo jim k tomu dal právo? Přijet do naší země a požadovat. Chtějí plyn? Oni ho nedostanou. Budeme se bránit do konce. A přece jenom naše republika bude. To je všechno.


Pozdrav na Den dětí od Naci gardy. Bomby na dětskou nemocnici.4:00 Řekněte prosím, co se stalo? Pobořili dětskou nemocnici…. Dva náboje se trefily, stovky skel jsou rozbité, nemocnice nepracuje. Byly tady děti? Byly. Děti tady byly. Nikomu se nic nestalo? Ne nestalo. Všechny byly ve sklepě. Představte se prosím. Já jsem zdravotní sestra na tomto oddělení, Olga Ivanovna….. 30 let již tady pracuji a něco takového jsem v životě nezažila. …. To naše vláda…. /  Peníze utrácíme, abychom tady všechno udělali a opravili, a oni….


29. 5. 2014, Aleksandrovsk: Hořící sklad VÚ 303529.5. 2014, Aleksandrovsk:  Obrněné vozidlo Naci gardyPřivítání Jaceňuka v Cáchách
Neznámí ozbrojenci vtrhli do podniku Olega Carjova. Podnik zaměstnával před pučem 500 zaměstnancůAsi ve 20:00 hod. jsem si vyšel do dvora zakouřit a uviděl jsem lidi v ochranných stejnokrojích a maskách přeskakovat plot a s výkřiky: „Všichni na zem!“, se pokoušeli dostat na zem mě a ochranku. Povedlo se je přemluvit, aby nepoužili násilí. Potom se dostali přes vrátnici a otevřeli vrata, vjely dva mikrobusy s celkem asi 30 lidmi. Normální nabití kluci v ochranných stejnokrojích. Co jsou zač, neřekli. Když se na ně vrhli naši strážní psi, jeden vytáhl předmět podobný zbrani a řekl, abychom je odvolali, nebo budou střílet. Dále řekli, že jim buď odemknu budovu, nebo vůči mně použijí násilí. Já jim otevřel, sebrali mi klíč a obsadili budovu. Administrativní budova, papíry, účetnictví, právní dokumentace… Moje kancelář. Kancelář dozorčí rady…. V závodě pracuje asi 500 lidí, zabýváme se výrobou papírenské produkce. Když závod pracoval, pracovali jsme na tři směny. Jde o to, že v poslední době jsme nevyráběli. Zabývali jsme se technickými otázkami, údržbou techniky. Plánovali jsme rozjezd. Bohužel se to nepovedlo. U nás pracovali pouze technici. Zítra přijdete do práce? No lidé, kteří obsadili budovu, řekli, abychom přišli okolo 12 hodin, že budeme jednat. S kým, neřekli. Žádné dokumenty nepředložili, nikoho nejmenovali. Žádná jména, příjmení. Všichni byli v maskách. Nedovolili vzít si osobní věci. Hlídali, abych nevzal razítka a tak… 5:30 A koho zastupujete? Pravý sektor? Všechno, nashledanou. Opusťte areál. NO a tam uvnitř je všechno v pořádku? Všechno je tady normální. Opusťte areál.


Slavjansk, sestřelení generála 290514Občané se hlásí do služby bránit svojí novou republiku29. května – příchod nováčků do oddílu Alexeje Mozgovova. ŽÁDNÉ NÁLETY nezastaví naši národní mobilizaci.


Budeme bombardovat a bastaŘekněte prosím, jaká jsou přijímána konkrétní opatření pro zabezpečení ochrany civilních obyvatel, konkrétně v Doněcké oblasti. Mám na mysli města Slovjansk, Doněck, Mariupol, kde jsou již stovky zabitých a raněných. Jak dlouhou budou létat bojové letouny nad miliónovým městem přízemním letem a terorizovat veškeré obyvatelstvo, především civilní. Odpovězte mi prosím na tuto otázku. Bojové letouny a vrtulníky budou létat do konce antiteroristické operace. Ozbrojené ukrajinské síly dělají všechno pro to, aby neutrpěl ani jeden civilní občan, ani jeden člověk, který v rukách nedrží zbraň. Pokud by to bylo naopak, Slovjansk by byl dávno náš.


30. 5. 2014,  Poltava: Vzpoura Ukrajinské armádyNelze zjistit, kde a kdy se to staloDle Kyjeva jsou mrtvíŘekněte, co se stalo ve čtyři ráno. To nebylo ve čtyři, to bylo v 5:20, viď? 5:20, 5:15 asi. Tady byl nálet. Ano, byl tady takový menší letecký nálet s přesným bombardováním. Ale naštěstí teď mám možnost vyvrátit všechny výmysly, domněnky a fámy o tom, že náš útvar je zničený, jak informují ukrajinská média. Největší proruská, dokonce nás nazvali ruským útvarem. Největším ruským útvarem, vojenským. Prý jsme všichni zneškodněni. Proběhla informace, že se teď počítají oběti…. Ve skutečnosti žádné oběti nemáme. Všichni jsou živí a zdraví. A vzhledem k tomu, že nás ukrajinská média pochovala, budeme asi žít hodně dlouho a se soudruhem Avakovem se setkáme v Kyjevě. Chápu. A jaké to byly rakety? To byly kazetové bomby. Bodové bombardování (ne plošné) přímo na štáb a na zbrojní sklad. Odkud měli takovou přesnou informaci, aby věděli, že to je přímo budova štábu a ne například jídelna? No vzhledem k tomu, že jsme tam už dlouho, tak byly ty budovy asi identifikovány a zaznamenány na mapy. Možná byly i majáčky, protože taková přesnost bývá pouze za použití majáčků. A teď se útvar již přemístil na nové utajené místo. Teď se celý útvar v plném počtu a zdraví nachází v jiném náhradním táboře. Takže vše je v pořádku. Pomaloučku postupujeme. Děkuji. Vláda přece jenom bude a půjčky zrušíme :-).


28. 5. 2014, vylidněný Doněck: Protest horníkůVláda, to jsme my, vláda to jsme my!!!


Slavjansk, 26. 5. 2014: Evakuace dětí?


 

Když budeme odjíždět směrem na Doněck. Je tam zaručena bezpečnost dětem, například dvouletým dětičkám? Chtěli bychom zítra jet do Doněcku. Je tam jenom časové omezení. Zapomněl jsem říci, že ukrajinská armáda propouští pouze od sedmi ráno do 19 hodin. Pokud budete odjíždět, tak pouze v tuto dobu. Musíte dodržovat určitá bezpečnostní opatření. Nesmíte mít u sebe zbraně, musíte mít v pořádku doklady. Nesmíte mít u sebe nic, co je dneska provokuje jako třeba svatojiřské stuhy nebo jiné podobné věci. Pokud se budou chtít podívat do vašich věcí, tak nenadávejte, ukažte. Prostě je neprovokujte. Pokud budete dodržovat bezpečnostní opatření, tak vám žádné nebezpečí nehrozí. Řekněte prosím, zvedněte ruce všichni, kdo nebudeme odjíždět. Aby si nemysleli, že tady nikdo nezůstane. Všichni tito lidé tady zůstanou. Jen se podívejte. Úplně nedávno zazněla informace, že nás všechny z města evakuovali. My prý jsme všichni už odjeli. Tak vážení naši kyjevští karatelé, nacionalisti, fašistická armádo. Ani jeden člověk ze Slavjanska neopustil svůj dům a neplánujeme celými rodinami ani s dětmi opouštět vlastní domovy. Naše město neopustíme a neopustíme naše domovy. Jak jsme tady byli, tak tady také budeme. Jak bojujeme proti nacionalizmu a fašizmu, tak budeme v tomto boji také pokračovat. Jak jsme stáli na barikádách, tak tam také budeme stát. Nás nezastrašíte.


Moskva, 30. 5. 2014: Rozhovor s Olegem CarjovemZdravím Olegu Anatolieviči. Máte informace o tom, kdo obsadil váš závod a proč? Dobrý den. V podstatě se tím ani neskrývají. Všechny tyto mé nepříjemnosti. Zapálili mou poslaneckou kancelář, zapálili můj dům, obsadili závod. Všechno se to stalo poté, kdy mi oligarcha Kolomojskij, guvernér Kolomojskij zatelefonoval. Všechno se to stalo po tom telefonickém rozhovoru. I včera mi volal, a ptal se mě, jak se mám, jestli jsem spokojený se situací. Chci říci, že ať dělají, co dělají, nezmění to moje odhodlání bojovat za práva lidí a za svobodu pro Jihovýchodu proti nacistům, proti fašistům. To je rodinný podnik, který měla na starosti moje žena. V jeden den obsadili nejenom mé tři podniky, ale zapálili i 18 automobilů, které patřily Svjatoslavovi Stanislavovi, který je také členem Národní fronty, hnutí jihovýchodu z Dněpropetrovska. Nedávno byl na sjezdu v Doněcku. Chtěl bych upřesnit ohledně těch telefonátů od Kolomojského. Jak to probíhá, v jaké formě? Neočekávaně vám volá a hovoří s vámi. A jaké konkrétní výhrůžky znějí od této osoby nebo i od jiných? Výhrůžek dostávám mnoho. Pokud bych postavil do řady ty, co mi teď vyhrožují, bude to dlouhá řada. A čeho chtějí dosáhnout? To je politický nátlak, nebo co je to? Rozhodně si myslí, že je možné zastrašit, dostat na kolena a zastřelit. Vždyť se podívejte, co se teď děje v Doněcku, Luhansku. Přímo v těchto dnech jsem odtamtud přijel. Tam je vedena plnohodnotná válka. Umírají lidé. Pokud jich dříve umíraly desítky, dnes jsou to stovky. Dnes se v Doněcku, Luhansku rozhoduje nejenom osud celé Ukrajiny, ale i Ruska, Evropy a možná i celého světa. Chtěl bych se zeptat na silovou operaci Kyjeva. Objevila se informace, že vojáci vytyčili tvrdé lhůty. Například vyčištění Slavjanska do 4. června a do 14. má být ukončena celá operace. Váš komentář? Je to opravdu tak. Mám hodně známých. V parlamentu jsem již 4 funkční období. Málokdo z poslanců je tak politicky zkušený. Mám hodně známých, kteří jsou členy opačného tábora, a kteří sami jsou šokovaní tím, co se dneska děje na Ukrajině. Oni říkají, že opravdu společně s blahopřáním k volbám, ke zvolení ve volbách Porošenka. Přišel z USA příkaz bez ohledu na oběti do doby inaugurace vyčistit Jihovýchod. Řekli, že pokud zahyne okolo 2-3 tisíc lidí, tak to bude normální a ve světě to projde a utají se to. Dnes jsou k Doněcku, Luhansku staženy všechny ozbrojené síly, které existují na Ukrajině. Chunta teď mobilizovala všechno, co má. Bez ohledu na to, že probíhají masové dezerce z armády. Ukrajinská armáda bojovat nechce. Přesto je teď poslední snaha do 14. převzít Doněck a obsadit Lugansk. Pokud by nás teď napadla rumunská vojska a přešla přes rumunskou hranici, mohly by projít přes celé naše území. Cestou do Kyjeva by nepotkali ani jednoho vojáka. Protože se dneska všechny ozbrojené síly nachází tam (na Jihovýchodě). A až to ustojíme. Nechci říkat jestli. Až to ustojíme, bude to naše vítězství. Protože se to bude rozhodovat teď do 14. června – i osud Ukrajiny, i osud Ruska, i osud Evropy a celého světa. Olegu Anatolieviči, a proč je vybráno právě toto datum? Má to nějaký hlubší význam nebo bylo vybráno prostě tak. Teď je rozhodně ten nejlepší okamžik pro to, abys udělal, co chceš. Dnes reálně Porošenko řídí situaci. Po inauguraci však bude mít možnost říci. Podívejte se, dnes nastupuji do své funkce a od teď budu za všechno nést odpovědnost já. Do té doby on formálně, de jure není odpovědný, ale de facto řídí tuto situaci. Po 14. červnu bude mít dvě možnosti. Pokud antiteroristická operace nebude úspěšná, tak bude na pozadí Ukrajiny zalité krví nabízet, abychom začali jednat, a bude vystupovat jako mírotvorce. Pokud bude úspěšná, řekne – já jsem chlapík. Udělal jsem pořádek. Proto dnes neexistuje alternativa. Dneska je možné pouze se zbraní v ruce uhájit svobodu Jihovýchodu. Dneska žádné snahy o jednání, tlak na Porošenka, na stávající vládu nebudou úspěšnými, protože oni do 14. června zmobilizují všechno, co mohou. Použijí jakoukoliv zbraň, kterou mají, aby dosáhli úspěchu. Připravuje se teď Jihovýchod nějak k této silové operaci? Nakolik se připravuje Lugansk, Doněck? Už jsem říkal, že jsem právě přijel. Byl jsem v Doněcku, byl jsem Luhansku. Měli jsme sjezd Národní fronty. A každý den dostávám informace o tom, co se tam děje doslova v každé minutě. Musím bohužel říci, že jsem za poslední měsíce přišel o mnoho blízkých a známých lidí, kteří zahynuli při ochraně své vlasti a práva na svobodu. Teď probíhá válka. Pouze silou je možné obhájit svoji svobodu. Bohužel je to tak, neexistuje jiná varianta. A obyvatelé Jihovýchodu přesně tímto způsobem budou hájit svoji svobodu. My nemáme jinou možnost. Do nás střílí. Používají letadla, vrtulníky, houfnice a raketomety. Armáda používá všechno co má k dispozici. Použity jsou poslední rezervy. Děkuji…


9. 5. 2014, Mariupol: Budova NVD, tiché svědectví vraždění Naci gardy


 

24. 5. 2014, Pohlednice ze Slavjanska


 

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments