Ukrajina: Videopřehled ze 6. 5. 2014

4. 5. 2014, Oděsa: Svědectví osvobozeného federálaKluci, kteří vytahovali mrtvé. My jsme hledali mrtvé. Celkem za celý den zemřelo 116 lidí, chápete. Oni prostě pohřbívali lidi. Vytahovali je a dobíjeli je. Dobíjeli je… Chápeme, plynem… Nejenom plynem. Ohlušující granát tam byl, traumatické zbraně, bombomety, vojenské zbraně…


A ještě je dobíjeli. Dva kluky pálkami ubili k smrti. Copak je to kurva normální? … Ženu se dvěma dětmi zaživa upálili…. Ženu se dvěma dětmi. No jen jim to řekni. Mrtvých je víc než 116. Řekněte mi prosím kluci, vaše média nás nazývala kurvami. Z čeho jste to vzal? Ne, já to teda budu říkat. Říkali nám teroristé, když nás ti buzeranti z Pravého sektoru zahnali na střechu. Házeli na nás a křičeli smrt nepřátelům. Jakým nepřátelům smrt? Oni křičeli jednotná Ukrajina. Já jebu takovou jednotnou Ukrajinu…. Řekni, řekni jim jak… A kde jsou ostatní? To je analogie. Oni přišli. Řekni jim o těch dětech. Děti tam umíraly, ženy tam umíraly, starci tam umírali. Promiňte, ale oni ještě ty chudáky dobíjeli. Do hlavy je mlátili, skákali na ně. Oni nemohli nic dělat……..Oni skákali po mrtvolách. A kde jsou ostatní, to přece nejsou všichni. Ostatní jsou na šestém kilometru. Je třeba pro ně zajet. Drž se. Já se držím. Paní se obrací k lidem z médií. Lidi, říkejte pravdu. Pane bože, mluvte přece pravdu. (Řeč je o tomhle pogromu – pozn. edit.)


Oděsa, 4. 5. 2014: Mítink fanatických nacionalistů za jednotnou Ukrajinu.Je třeba si zatančit na hrobech upálených a trochu si zařvat.  Účastníci veselice nejprve došli k budově policie vnitřní bezpečnosti, kde je přivítal nově juntou dosazený náčelník, banderovec z Černigova, který házel na Maidanu kameny na policisty. Na začátku promlouvá o zajištění bezpečnosti, že si nepřeje narušování pořádku, potom provolává "Sláva Ukrajině" …Já jsem připraven vyslyšet vaše problémy a ve své kompetenci je řešit. Ještě jednou říkám, že Vás chápu. V Domě odborů je teď prováděna kontrola. Zrovna jsem přijel a budu plnit povinnosti velitele policie. Prosím vás, uklidněte se! Co to tam děláš. Slez. Prosím, abyste se uklidnili. Kontrola bude objektivní. A všichni budou potrestáni. Dále jdou další projevy, které nevypadají, že by měly přispět k uklidnění situace. Během proslovů dojde člověk v přilbě a říká: Bratři, my 2000 bojovníků Pravého sektoru, kteří jsme přijeli z Vinnycje, my jsme spálili ty ksichty a my tu zůstaneme s vámi. Hurá, moskali na nože!


Z vesela a nahlas si zatančili fašisté před domem odboru v Oděse. V policejních svodkách se uvádí že při pogromu
bylo zabito 217 lidí.


Přímý přenos. Vidíme mladíka, který se vyšplhal na sloup, ani nevím jak to dokázal. Aby všichni viděli, že vlajka už už bude vyvěšena. Ovšem neudržel se. …… Po vyvěšení vlajky Sláva Ukrajině….. zpěv (asi hymna nevím, ten zpěv nic moc :-). Dále projev ve zkratce – zahynulo mnoho lidí, v našich srdcích zůstanou navždy hrdiny i ti z Majdanu. A Oděsa zůstane ukrajinskou, co by to nestálo. Pokřik: Hrdinové neumírají. Dnes se konečně stalo to, co jsme již dlouho očekávali. Vyměnili velitele vnitřních sil. Možná, že tento člověk dokáže změnit situaci a udělat pořádek ve svém oddělení a zajistit normální práci policie. A dokáže policii vysvětlit, koho má podporovat a chránit. A my teď máme společný úkol kontrolovat mocenské orgány, aby nemohly změnit své záměry. Pouze jednotná Ukrajina, to je náš hlavní cíl. Oděsu podporují i v Americe i v Kanadě i v Izraeli, celá Evropa a celý svět podporuje Oděsu. Proto je naším úkolem udržet a nevydat Oděsu. Sláva Ukrajině.


Pučistická Národní garda má zbraně od NATO

Zdravím, toto je přímý přenos z Lugansku. Tady natáčíme snajperskou pušku, kterou vzali odstřelovačům, kteří stříleli po našich lidech za barikádami. Oni jsou zadrženi. O tom bude moje další natáčení. Podívejte, takovou pušku jen tak neseženete. Možná s nimi chtěli zastrašit…


Nové obrněné transportéry pro pučistickou Národní gardu. Vozidla BTR budou dělat předvolební kampaň už vybranému prezidentskému kandidátovi Porošenkovi. Oponenti budou stříleni.No do prdele. …..To jsou zkoušky. Musíme se zastřílet na všechny typy zbraní, které jsou na těchto našich BTR. BTR jsou ukrajinské výroby. Dojem máme z něho velice pozitivní z jeho systému řízení a navádění, ze střelby a přesnosti střelby. To jsou první jednotky, které jsme dostali na vyzbrojení "NÁRODNÍ GARDY"!!! Ve zkratce: Tyto BTR jsou prostě nádherné, skvělé na ochranu naší vlasti, máme už prvních čtyřicet kusů, zacvičují se jejich posádky. Vyrobeny jsou v Charkově. BTR je vyzbrojen velice efektivním automatickým kanónem, kulometem na pěchotu, další skvělou zbraní na živou sílu protivníka… Zkrátka je velice dobrý, spolehlivý a hlavně efektivní. Velice děkujeme naší vládě, za tuto pozornost pro národní gardu. Nakupujeme i další velice dobré zbraně a první operativní skupiny se již vytvářejí a budou vyzbrojeny nejmodernější výzbrojí, aby mohli splnit VŠECHNY ÚKOLY, které před nimi stojí.   A já dodávám AMEN.


Nacionalistická pučistická Národní garda rozstřílela zezadu v Krematorsku z obrněného transportéru 21letou dívku v autě. Naše média tuto majdanovskou sebranku nazývají armádou. Přitom je patrno, že nemají žádný výcvik v právech a povinnostech jako jakákoliv profesionální armáda, která chrání civilní obyvatelstvo. Tak to vypadá, když na Majdanu dětem řvoucím „smrt vrahům“ dáte na hraní kalašnikovy.


Jednou z obětí ukrajinských silových struktur se stala 21letá Julia Zotova. Jí a tři její kamarády zastřelili, když se mladí lidé pokoušeli ujet v autě do bezpečí. Dívka nedávno ukončila zdravotnickou školu a poskytovala první pomoc domobrancům. Vozila jim na jejich stanoviště pití a jídlo.


Další podrobnosti: Když pozdě večer vrcholil útok na Kramatorsk, bylo příliš nebezpečné zůstávat na stanovišti a Julie Zotova se svými třemi kamarády se pokusila odjet směrem do města. Stačili ujet pouze kilometr, když po nich začali střílet z obrněného transportéru. Tři byli mrtví na místě, Julia se dvěma střelnými zraněními zemřela cestou do nemocnice. Dívka přijela prostě na pomoc, a když odjížděla a byla tam u semaforu, začali střílet z BTR. Přes zadní sedačku jí zasáhli a ona zemřela. V listopadu by dívce bylo teprve 22 let. Zrovna dokončila školu a stačila odpracovat asi tři měsíce. Pomáhala raněným domobrancům. Vozila jim pití a jídlo. Její příbuzní teď nemají sílu s někým mluvit. Jenom její teta vyprávěla, jak dívka snila o tom, stát se zdravotní sestrou a jak jí měli všichni rádi. Byl to anděl. Prostě anděl. Já jsem telefonovala a prosila snachu, aby Julii nikam nepouštěla a byly spolu. Ale tak to vyšlo, že nějací její kamarádi se rozhodli odvézt jednoho chlapce na stanoviště. Jelo auto a proti němu BTR. Otočili se a chtěli ujet. Jak se to stalo. No jak by se to stalo, tam byly děti, kterým bylo 21 let. Děti! Jací to jsou teroristé. 


Na internetu od věčera lidé nechali několik tisíc projevů soustrasti, reagují rozpačitě a s hrůzou. // Děkujeme rodičům za vychování takové dcery. Upřímnou soustrast. Toto nelze odpustit ani zapomenout. Ona zemřela za svoje rodné město a svůj národ. // Julinko, ty jsi jednou z obětí tohoto chaosu. Ve tvých očích se odráží veškerá bolest Ukrajiny. Věčnou památku všem padlým na Ukrajině. Truchlím. Všem projevuji svou soustrast. // Na co svět potřebuje OSN, když taková mladá dívka umírá pod kulkami své vlastní armády. // V sobotu v průběhu silové operace ve městě zahynulo minimálně 10 lidí. Minimálně 15 jich je po nemocnicích. O víkendu byla zachycena kopie psychologického dotazníku pro ukrajinské vojáky. V bodu 17 se jich ptají, zda jsou připravení střílet do žen. Přesněji, zda budou schopni splnit bojový příkaz, pokud, jak je tam uvedeno, se separatisté budou krýt ženami, které je podporují. Na tyto otázky musí odpovědět vojáci před jejich převelením do Donbasu.


5. 5. 2014, Kramatorsk, rozloučení s Julií.4. 5. 2014, Oděsa: Berkut v Oděse se nechce podílet na zvěrstvech juntyPřipravuje se další pogrom v Oděse.


Příprava k boji v Oděse za dohledu policie.Na Krymu vše funguje. V obchodech je zboží, funguje internet, teče voda a dokonce hraje pučistická Ukrajinská televize.


Tohle natáčím speciálně pro euromajdanovské kanály, které tvrdili, že na Krymu odpojili ukrajinskou televizi. Nikdy jí neodpojili. Ani před referendem, ani po něm. Tady mám ovladač od televize a ne od satelitu. Vidíte to jsou ukrajinské programy…. Takže to je lež. Ať nevyprávějí pohádky. A teď vám ukážu, že prý na Krymu není internet. Chviličku. Že prý je v Krymu špatný internet. Pohádky povídejte. Pouštím film….


A teď co se týká vody. Jdeme do koupelny. Studená i teplá – teče. Teď jsem v centru města. Ceny v hřivnách….. Chleba se také prodává… Prostě vyprávím, že na Krymu je všechno. ….. Salámy, masný obchod. Ceny v rublech i v hřivnách.  Rozhovor s druhou prodavačkou: Točím kvůli těm řečem o Krymu. Co si ti euromajdanovci vymýšlejí, že na Krymu je hlad. Žádný hlad, všechno je v pořádku. Mezi vašimi známými jsou utečenci? Nemáme žádné utečence. Nikdo nikam neutíká. Další obchod. Pulty nejsou prázdné… Suchý zákon také není – vidíte ty flašky. Všechno tady máme. Limonády, dortíky… I víno je tady, asi kardinál ne?…


Někdy, asi omylem, zazní v ukrajinských mediích pravda.


Prostě se ptám v souvislosti se strašnými událostmi v Oděse. Jak se to mohlo stát? Pane Valerii.


No, já řeknu svou verzi. Myslím si, že je to akce naplánovaná Kyjevem. Když byly speciálně přivedeny. No viděli jsme to v ukázce, v té situaci telefonujícího člověka, kdy podával zprávu, že jim brání jednat. Bylo přivezeno přibližně 1000 až 1500 bojovníků z různých oblastí Ukrajiny. Bojovníky Pravého sektoru, kteří přijeli zamaskovaní jako fanouškové fotbalových klubů. A vyšli jakoby na pokojný pochod za jednotu Ukrajiny. I když tady tedy vzniká zákonitá otázka, proč šli na tento pokojný pochod ozbrojení, s neprůstřelnými vestami, řetězy, pálkami a tak dále a tak dále. Napřed byla vyprovokována nevelká rvačka v centru města u Soborky. A potom se události začaly točit okolo Kulikovova pole kde… A já jsem si zase absolutně jistý, že ti, kdo tuto provokaci organizovali, plánovali zničení městečka. Protože jsme viděli, že dívky rozlévají Molotovovi koktejly …  Přičemž vám chci říct jako Oděsan, že v centru města, kde začaly tyto události, nejsou žádné benzínové stanice, všechny jsou na periférii. To znamená, že benzín si přivezli sebou. Po spálení městečka začali pálit Dům odborů, kde se schovalo přibližně půldruhé stovky proruských aktivistů. A jak to skončilo, dnes všichni víme. Důvod toho všeho, no z mého hlediska, je, že dnes existuje ten druh politiky, aby se 25., ukrajinský druh politiky spojený s Julií Timošenko, která má zájem, aby se 25. května nekonaly prezidentské volby. S ohledem na její rating, protože ve volbách nad ní zvítězí Porošenko. Takže tak ve dvou slovech.


Takže vy si myslíte, že je to cena za zrušení voleb.

Nepochybně. Protože, pokud si vezmeme a analyzujeme situaci opozice Majdanu a Antimajdanu v Oděse. Tak dlouhé měsíce se omezovali tyto dva tábory v lepším případě pouze na vzájemné urážky a tak podobně. Ale až do takové krvavé lázně se situace nevyvíjela. Já jsem přesvědčen, že Oděsané nehledě na to, že můžou mít různé postoje, různé sympatie apod. nejsou lidmi, kteří by byli schopni v rámci svého města takovým způsobem bojovat mezi sebou a začínat se zabíjet. A už vůbec ne zaživa pálit své druhy v budově odborů. V Oděse to prostě není možné. Já jsem tam vyrostl a prožil 50 let a velmi dobře znám své město.

Pro Jaceňuka je to už jasné, zápalky dodalo Rusko. Je zajímavé sledovat politiky jak jsou odtrženi od reality, když se člověk podívá na internet vidí něco jiného.


(Pozn. překl: Omlouvám se, ale na toho slizouna opravdu nemám náladu. Bez komentáře.)


5. kanál je asi velice populární pučistická televize.


 

Nepovedlo se natočit reportáž. Protože lidé asi mají už té „informovanosti“ plné zuby. Paní tam křičí, že to oni v Kyjevě udělali Ukrajinu nejednotnou. A dále nazývá slečnu již jen nepěkně. Asi si to nějak zasloužila, ne?

Překlad: Irena Christová

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments