Úřad pro jadernou bezpečnost odmítá „svlékací“ scannery

Byl jsem docela překvapen postojem paní Drábové k letišťním scannerům, který se před několika dny objevila v médiích. Kdo zná alespoň základy teorie účinků ionizujícího záření na lidský organismus, měl by být v takovýchto výrocích velmi opatrný.

 

Dlouhodobý biologický účinek je totiž bezprahový, kumulativní a lineární vůči absorbované dávce bez ohledu na to, jak malé dávky jsou opakovaně aplikovány. Naštěstí výstup SÚJB reprezentovaný opět paní Drábovou vydal stanovisko zcela opačné, jehož odůvodnění daleko lépe odpovídá současnému stavu poznání. Odůvodnění tohoto názoru je vyjádřeno velmi dobře:

 

Vzhledem k tomu, že podle současných mezinárodních doporučení (viz např. Doporučení ICRP č. 103/2007) není možné vyloučit negativní účinek záření na zdraví člověka ani u velmi malých dávek (závislost tzv. stochastických účinků na dávce je lineární a bezprahová), je třeba, aby i takové ozáření podléhalo stanoveným pravidlům radiační ochrany. Navíc i proto, že se jedná o ozáření velké skupiny osob, všech věkových skupin a obou pohlaví (tedy i žen v reprodukčním věku a event. těhotných)

 

 Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

 

Zjednodušeně řečeno, i malé dávky aplikované na velké skupiny lidí budou mít své mrtvé. Nikdo sice nebude znát jejich jména, ale budeme si téměř jistí, že mezi námi umírají.

 

Zajímavý je politický rozměr problému. Názor ČR v oblasti letecké bezpečnosti je naprosto bezvýznamný a při všeobecné neochotě českých politiků hájit zájmy českých občanů, nepřikládám rozhodnutí SÚJB velký praktický význam. Jak také upozornil Týden, vláda může toto rozhodnutí lehce přebít.

 

K mému překvapení jsem také v médiích (tuším ČT) zachytil zajímavou zmínku o tom, že scannery sledují jen povrch těla a atentátníci mohou výbušniny polykat. Jak je vidět, i po zavedení scannerů někteří vidí prostor pro další "zpřísnění" bezpečnostních opatření, možná až k nápadům z mého nedávného článku, který jsem ale tehdy zas až tak vážně nemyslel:)  

 

Co se stane, když z venčí přijde příkaz je asi každému jasné. Jediným pozitivem na celém případu bude, že budeme znát jméno vraha.

 

Převzato z blogu Nautilus

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments