Ústavní soud zrušil protiústavní šmírovací zákonÚstavní soud dnes rozhodoval o zrušení zákona o šmírování internetové a mobilní komunikace obyvatel. Zákon je podle Ústavního soudu protiústavní, a tak ho Ústavní soud zrušil ke dni vyhlášení nálezu ve Sbírce zákonů. Na okraj Ústavní soud vyjádřil pochybnosti nad tím, že mobilní operátoři sledují obsah komunikace po Internetu, což by mohlo mít za důsledek zrušení cenzury Internetu v Česku.


Podle Ústavního soudu porušil zákon právo na informační sebeurčení, které vyplývá z práva na soukromí. Pro stejný důvod zrušil podobný zákon již i Ústavní soud v Německu.


Ústavní soud vyjádřil pochybnosti i nad tím, zda je vůbec žádoucí, aby soukromé osoby (poskytovatelé služeb v oblasti internetu a telefonní a mobilní komunikace, zejm. mobilní operátoři a obchodní společnosti zajišťující připojení k internetu), byly nadány oprávněním uchovávat veškeré údaje o jimi poskytované komunikaci, i o zákaznících, jimž jsou jejich služby poskytovány (tzn. údaje jdoucí i nad rozsah údajů, jež jsou dle napadené právní úpravy povinny uchovávat), a volně s nimi za účelem vymáhání pohledávek, rozvoje obchodní činnosti a marketingu disponovaly.


Zpravodajkou byla místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová. Ústavní soud v nálezu citoval mimo jiné i European Digital Rights Initiative, která se zabývá sledováním dodržování občanských svobod v digitálním věku.


Převzato z Pirátských novin, kde najdete i podstatné části zdůvodnění Ústavního soudu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments