V Evropě vzniká seznam izraelských válečných zločinců

vojaci-gazaObhájci specializující se na lidská práva a propalestinští aktivisté v některých zemích EU sestavují seznam příslušníků izraelské armády, kteří jsou podezřelí ze spáchání válečných zločinů během operace Lité olovo na přelomu roku. Na seznamu pracují právníci v Británii, Nizozemsku, Španělsku, Belgii a Norsku, tedy v zemích, jejichž legislativa jim umožňuje vydat na pachatele válečných zločinů zatykač, pokud vstoupí na jejich území.


Celou akci koordinuje britský advokát Daniel Makover, který ale v rozhovoru pro izraelský list Haarec odmítl prozradit jména těch, kteří se už na seznamu ocitli. Seznam vzniká mimo jiné na základě výpovědí palestinských očitých svědků přičemž podle Makovera je vina některých izraelských důstojníků očividná a u jiných už méně, a tak je třeba vést další šetření.


Makover dodal, že údaje z tzv. Goldstoneovy zprávy už byly obhájcům lidských práv známy dříve, nicméně zveřejnění zprávy a její případné projednávání na půdě OSN dodá aktivistům energii.


Izraelská armáda v této souvislosti odmítá zveřejnit instrukce, které vydala svým příslušníkům pro cesty do zahraničí, nicméně mnozí důstojníci, kteří se agrese do Gazy účastnili, byli vyzváni, aby před případnou cestou mimo Izrael konzultovali své plány s ministerstvem zahraničí. To jim údajně radí, jak se v cizině chovat, aby nebudili pozornost, případně jim může cestu rovnou nedoporučit.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments