V Izraeli opravdu ilegálně odebírali orgány

organyIzrael připustil, že jeho patologové odebírali orgány mrtvým Palestincům a jiným lidem bez souhlasu jejich rodin, tato praxe prý ale skončila v 90. letech, oznámil britský The Guardian. Toto odhalení zveřejnil v televizním dokumentu dr. Yehuda Hiss, bývalý šéf forenzního institutu Abu Kabir poblíž Tel Avivu. Rozhovor s ním na toto téma natočil už v roce 2000 jistý americký akademik a zveřejnil až nyní, a to hlavně kvůli sporům Izraele a Švédska ohledně článku ve švédském listu Aftonbadet, který na ilegální odběry lidských orgánů v Izraeli poukazoval.


Podle dokumentu odvysílaného na Druhém kanálu izraelské televize experti v Abu Kabir odebírali nebožtíkům kůži, rohovky, srdeční chlopně a kosti, a to od Palestinců, izraelských vojáků, izraelských občanů i od zahraničních dělníků.


Izraelská armáda v dokumentu potvrdila, že se takový odběr prováděl, zdůraznila nicméně, že „vše skončilo před více než deseti lety."


„Začali jsme s rohovkami… vše se dělalo velmi neformálně. O souhlas pozůstalých jsme nikdy nežádali," prohlásil Hiss. Dokument ale nepotvrdil, že by Izraelci kvůli odběru orgánů Palestince zabíjeli, jak tvrdil Aftonbladet.


Hiss byl ze své funkce odvolán v roce 2004, kdy na veřejnost proskočily první zprávy o odběru orgánů, dál ale v institutu pracuje.

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments