V Kalouskově rytmu „úspor“: Plnou parou zpět!

3D charactersSněmovna schválila za sedm hodin cca 30 zákonů, někteří poslanci ani nevěděli, o čem vlastně hlasují. Stachanovský výkon českého parlamentu oceníme po prázdninách, až přijde exekutor.

Ministr Kalousek jede v podobném rytmu úspor. Na krach Řecka si prý od nás vybere pro jistotu 15 miliard předem, aniž by se obtěžoval národu vysvětlit, že má prázdnou kasu, jako žádný ministr financí před ním. Národ pilně platí jeho složenky, tedy kromě těch, kteří opravdu mají peníze.

Kdo chce vidět, kam tento scénář povede, nechť se podívá do USA, kde fakticky bankrotuje už asi třetina států a velkých měst. Pokud chcete rozumět americké ekonomice a Kalouskovi za 2 minuty, klikněte si na známého ekonoma R. Reicha. Rating země je té nejvyšší kvality, přičemž na hlavu má Američan větší dluh než Řek.

Vezměme příklady z ekonomiky, o nichž se u nás nemluví. Island měl po krachu financí platit 3.500 milionů eur příštích 15 let, navíc s 5,5% úrokem. Lidé šli v roce 2010 do ulic, vybojovali si zákon o obecném referendu, obžalovali nejvyšší politiky i bankéře a uměle nafouknutý dluh odmítli zaplatit. Dnes je jisté, že budou platit mnohem méně, než kdyby se nechali vydírat jako ovce.

Další příklad podává ostrov Mauritius. Stát nemá přírodní zdroje, ale ekonomika zde roste o 5 % ročně a ze zdravotní kasy vám zaplatí operaci srdce. V roce 1968 při vyhlášení nezávislosti byl příjem 400 dolarů na hlavu, nyní je to 6700 dolarů. Přečtěte si svědectví ekonoma Stiglitze, nositele Nobelovy ceny. Prozíraví občané na Mauritiu budují přesně ty struktury, které naše vláda ničí.

Důsledky si můžeme spočítat sami. Přečtěte si ekonomický zázrak pozpátku a skončíte na životní úrovni v roce 1968. Životní úroveň domácností stagnuje už mnoho let, viz indexy MPSV. Mrkněte se hlavně na ukazatele nominální hodnoty vztažené k roku 2000 nebo 1993.

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments