Srpen 27, 2009
Pro svůj návrh na úplný zákaz jakýchkoli útoků proti jaderným zařízením získal Írán podporu už 118 států, vesměs členů Hnutí nezúčastněných zemí. Teherán chce svůj návrh předložit na zářijovém zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
Jak podotýká izraelský deník Haarec, zatímco je návrh formulován obecně, je jasně namířen proti Izraeli a v menší míře i proti USA. Oba státy totiž nevylučují vojenský útok na íránská jaderná zařízení v případě, že Írán neustoupí jejich tlaku a nezmrazí svůj jaderný program. Írán dále trvá na tom, že jeho jaderný program je určený výhradně k mírovému použití, a důkazy o opaku nemá ani MAAE.
Agentury Reuter´s a AP však v uplynulých dnech přinesly zprávy, podle nichž je nyní odcházející šéf MAAE Muhammad Baradej pod silným tlakem, aby do závěrečné zprávy své agentury zařadil tvrzení, že Írán aktivně usiluje o získání jaderných zbraní. Cílem této nátlakové akce je změnit závěry souhrnné zprávy amerických tajných služeb (NIE) z listopadu 2007, podle nichž Írán — k nelibosti Západu a Izraele — ukončil práci na jaderných zbraních už v roce 2003.
Podle agentur nyní ale „někteří představitelé západních zemí" vypouštějí do médií tvrzení, že MAAE má k dispozici „důvěryhodné informace", z nichž vyplývá, že konstatování amerických tajných služeb „nebylo správné".
Žádné takové „důvěryhodné informace" sice nikdo nezveřejnil, nicméně čtyřka západních mocností (USA, Británie, Francie a Německo) a Izrael do médií naznačuje, že Baradej je vinen spiknutím, když odmítl zveřejnit informace z loňského září, podle nichž Írán údajně ve vývoji jaderných zbraní pokračuje.
Zpochybnění NIE je pro USA a Izrael veledůležité právě nyní, protože USA a jeho spojenci očekávají, že se v září o sankce proti Íránu tvrdě střetnou s Čínou a Ruskem a potřebují mít v ruce nějaký argument.
Převzato z Czech Free Press!