Zprávy z Egypta byly dlouhou dobu značně rozporuplné a nejasné. Teprve nyní se objevují studie západních analytiků, které vlnu protestů a převratů v arabském světě trochu objasňují. (Na námitky, že 99 % obyvatelstva Egypta jsou etnicky Egypťané a ne Arabové, odpovídám, že Egypt se přesto oficiálně nazývá arabská republika, což mimo jiné svědčí o tom, že i v muslimském světě je toto označení chápáno poněkud šířeji než jako označení národnosti – podobně jako třeba běloch – a podle pravidel českého pravopisu se tedy má, pokud je takto použito, psát s malým a: arab.)
Tuto vlnu „revolucí“ rozpoutaly USA proto, že vládci těchto zemí s nimi sice spolupracovali, ale ne tolik, jak by si přáli. Ve všech těchto zemích se jedná o vládce, kteří tam vládli (nebo dosud ještě vládnou) desítky let, a za tu dobu si vybudovali silné pozice a také značnou nezávislost. USA by místo nich chtěly dosadit loutky, které by mohly nahnat do války proti Iránu, Rusku, Číně. …Je zajímavé, že vlna protestů byla spuštěna informacemi zveřejněnými na Wikileaks, ze kterých bylo zřejmé, že tito arabští vládci s USA kolaborují. Trochu jako u nás: zdiskreditovat komunisty, a dosadit k moci právě ty z komunistů, kteří nám vadili nejvíc. Vyhlašovat, že komunismus je totožný s nacismem, a k moci dosadit ultranacisty.
Situace v daných zemích stále vypadá velmi chaoticky, výsledek není zcela jistý, ale pokud situace USA opravdu hodně nevyhovovala, v podstatě neměly co ztratit. USA nejde o nic menšího, než o zaútočení na Irán, a jakákoli vláda, která je v tom nechce podporovat, je pro ně prostě nepřijatelná. Počítají, že s novými nepevnými vládami si buď poradí, a pokud neporadí, budou na tom v podstatě stejně – a navíc budou moci proti těmto nepevným vládám podobné akce snáze zopakovat. Zdá se, že nejvíc USA riskují v Bahrajnu, kde mají vojenskou základnu, a pokud by se k moci dostala skupina, která by si tam jejich přítomnost nepřála, musely by, v rozporu s tím, že v ostatních zemích převraty podporují, naopak zasáhnout silou. (Nemám však zatím informace, jestli jsou nepokoje v Bahrajnu přímo dílem USA nebo jen nápodobou dění v sousedních zemích.)
V případě Egypta jde navíc o Suezský kanál. Právě po hrozbě, že jej USA obsadí, Mubarak odstoupil, protože to by pro jeho zemi znamenalo ekonomickou katastrofu. USA jej však budou chtít obsadit i po jeho odstoupení. Je to jejich jediná možnost, jak ekonomicky poškodit Čínu (veškeré čínské zboží jde do Evropy pravě tudy), ale také Rusko a Irán. S tím souvisí také vyhození do povětří plynovodu z Egypta do Jordánska (proč asi ne plynovodu do Izraele?!), které umožňuje prohlásit oblast za nestabilní.
Dodejme ještě, že Mubarak nikdy nepřistoupil na to, aby si USA v Egyptě zřídily vojenskou základnu (což mimochodem upomíná na bývalého presidenta Antonína Novotného, který nepřipustil, aby si ji u nás zřídil Sovětský svaz), chtěl mít v sousedství klid, a tak v dané oblasti urovnával všechny spory, a pracoval na odstranění rozdělení arabských zemí na dva nepřátelské tábory. USA tam naopak chtějí konflikt, a velký konflikt, neboť jenom válka jim „dává“ důvod k existenci.
Dalším účelem těchto „revolucí“, a důvodem, proč začaly v Tunisku, je zabránit rozmachu islámského bankovnictví, jehož centrem se měl stát právě Tunis, pro svou polohu naproti Evropě. V islámském bankovnictví neexistují žádné úroky, místo nich se platí až podíl na zisku, je daleko stabilnější, jak se ukázalo i během současné krize, a západní banky by neměly šanci v jeho konkurenci obstát.
Od vlny „barevných revolucí“ před dvaceti lety se tyto „revoluce“ v mnohém liší. Jsou poněkud úsporné. Například v nich chybí „charismatičtí“ vůdci. Takové vyrobit je velmi náročné organizačně a časově: musí se z nich udělat mučedníci, musí se jim vytvořit „imidž“ – třeba zaplatit někoho, kdo by za ně napsal divadelní hry. Dále u současných převratů chybí jakýkoliv program. Od takových „zbytečností“ bylo upuštěno, tím už se dnes také nikdo neobtěžuje. A konečně nejsou revoluce ani nazývány nějakými přiteplalými názvy. To udělali jenom v Tunisku, kde omylem použili název, pod kterým tam kdysi dosadili právě toho, koho teď sesazovali, což se moc nepovedlo. Navíc jsou už tyto názvy profláknuté, každý si je přeloží jako „made in USA“. Z úsporných důvodů se nicméně i teď používají profláknutá loga a hesla dřívějších „revolucí“.
Současná vlna převratů namísto toho využívá existence silné vrstvy mladých nezaměstnaných, nespokojených lidí, a současných komunikačních technologií, hlavně internetu. Využívá skutečnosti, že v těchto státech, podobně jako v dalších rozvojových zemích, kde je velká porodnost, je velké množství mladých lidí, často i vzdělaných, a přitom bez existenčních vyhlídek. A jak už to u mladých lidí bývá, snadno zmanipulovatelných. Podíl těchto lidí je tam daleko vyšší než ve Střední a Východní Evropě, a tak byla zvolena trochu odlišná strategie. Zdá se, že tyto země tak doplatí právě na svou velkou porodnost. …Sice i u nás se pořád ještě mluví o studentech v devětaosmdesátém, ale ti tehdy zdaleka nehráli takovou roli, jak se tvrdí (pokud hráli vůbec nějakou).
I když i v případě počtu mladých v Evropě existuje výjimka – a tou jsou Husákovy děti, silné ročníky sedmdesátých let. V důsledku demografických experimentů, které u nás v té době prováděly patrně společně sovětské a americké složky, jsme tehdy v porodnosti přechodně dohnali rozvojové země, a vznikla zde neobvykle početná skupina mladých lidí několika silných ročníků, jaká jinak mimo rozvojové země nemá obdoby. Patrně tehdy nikdo neplánoval tak daleko dopředu, ale vznikla tu anomálie, které bylo možné v současné době využít k dalším pokusům. Takovým pokusem bylo zmanipulování loňských voleb zmanipulováním mladých lidí pomocí výzev typu „zabij bábu“. Žádnou zemi USA neovládají tak jako Českou „republiku“. Mohly přímo nadiktovat, koho chtějí dosadit, žádné maškarády se zmanipulovanými volbami neměly zapotřebí. Také v předcházejícím roce konání voleb zakázaly, a ani vloni to až do poslední chvíle nevypadalo, že se nějaké volby budou konat. Stejným způsobem jako později v Egyptě, byl tehdy zneužit i Facebook. Když se pokus povedl tady, bylo podobného postupu použito v arabském světě. (Mimochodem, Issová je dcera Syřana, pochází tedy právě z oblasti, kde se výsledky pokusu, do kterého byla zapojena, právě teď aplikují.)
…Nová strategie, kdy se požívají víceméně anonymní figurky v anonymních médiích, je organizačně a časově méně náročná také v tom, že není nutné dál hrát hru, není nutné se i později nadále věnovat figurkám, které odvedly svou práci a už jich není třeba, zvát je na státní návštěvy, večeře, každých pár let jim udělovat vyznamenání a ceny. To u takových Mádlů a Issových opravdu nehrozí.
http://tarpley.net/2011/02/18/mubarak-toppled-by-cia-because-he-opposed-us-plans-for-war-with-iran/
http://www.puppet99.com/?p=126