V úctě váš Quisling

Očekávaný zvací dopis spatřil světlo světa. Jak informuje tisk, Havel a další osobnosti varují Obamu před Kremlem. Ponechme nyní stranou manipulativní označení „osobnosti", které čtenáři implantuje pozitivní vnímaní jak signatářů, tak textu dopisu, i skutečnost, že dopis je otevřený, a tedy určený i (možná primárně) pro domácí publikum, a podívejme se, co tak naléhavého mají „osobnosti" na srdci: „Bývalí politici a intelektuálové z několika zemí střední a východní Evropy napsali otevřený dopis americkému prezidentovi Baracku Obamovi, ve kterém vyjádřili obavy z vlivu Ruska a z opomíjení jejich regionu ze strany Washingtonu. Jeho autoři vyjádřili přesvědčení, že úplné zřeknutí se plánované výstavby částí amerického protiraketového štítu v Česku a Polsku by mohlo podkopat věrohodnost USA v regionu." (anglický originál zveřejnily Lidové noviny)


Jasně a stručně: signatáři dopisu vyčítají USA, že zanedbávají své věrné východoevropské poddané a žalují na Rusko, že nerespektuje naši suverenitu. Proč by to také dělalo, když ji nerespektujeme my sami a sotva jsme vytáhli hlavu z ruského jařma, strkáme ji do amerického chomoutu?


Samozvaná skupina aktivistů, nikým nevolených a bez jakéhokoliv mandátu zde oslovuje představitele cizí mocnosti a žádá jej, aby se tato mocnost více angažovala v České republice a Východní Evropě vůbec, a prosazovala zde své zájmy, od nichž si signatáři slibují prosazení i svých zájmů, přičemž dávají najevo, že ono angažmá by mělo být mimo jiné i vojenské povahy. Aby bylo úplně jasno: zvou k nám cizí vojska.


Kde jsou v tuto chvíli „honící psi demokracie", aby štěkali a vrčeli na poplach, protože  dochází k narušování základních zájmů státu", neboť se nejedná o aktivitu kontrolovanou Ministerstvem zahraničí? Kde by byli: poslušně sedí svým páníčkům u nohou, rozkošnicky předou a dbají o správný spinning, neboli o to, aby si to veřejnost, až se o tom dozví, nějak špatně nevyložila. Učinění pudlíci k pohledání.


Dále snad ani není nutno se dopisem zabývat, protože více než tisíc slov řeknou jména několika signatářů: Václav Havel, Alexander Vondra, Karel Schwarzenberg. Je třeba cokoliv dodávat?


Něco snad přece – úryvek z původního „zvacího dopisu" z roku 1968: „Náš v podstatě zdravý polednový demokratický proces, náprava chyb a nedostatků minulosti i celkové politické řízení společnosti se vymykají postupně ústřednímu výboru strany z rukou. (…) V této těžké situaci se obracíme na vás, sovětské komunisty, vedoucí představitele KSSS a SSSR, s prosbou o poskytnutí účinné podpory a pomoci všemi prostředky, které máte k dispozici. Jedině s vaší pomocí lze dostat ČSSR z hrozícího nebezpečí kontrarevoluce."


Jistě, dikce je mírně odlišná a slov je méně, ale význam se příliš neliší: přijďte a zachraňte naše zadky a my vám za to půjdeme na ruku. A s Čechy si starosti nedělejte, ti vám překážet nebudou, my už je nějak zpracujeme.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments