Václav Klaus: v sedmdesáti radikálem

Červen 17, 2011

Většina lidí si zadá s radikálními názory v mládí. Později pochopí, že svět je složitější, než jak se často jeví skrze mladický nedostatek zkušenosti a vědomostí, a neuchylují se proto už tak snadno k jednoznačným výrokům a postojům.


Český prezident Václav Klaus, který v těchto dnech slaví kulaté výročí, jde opačnou cestou. V sedmdesáti má naprosto jasný názor už skoro na všechno.


Zatímco komentátoři bolestivě zvažují klady a zápory stávky, pan prezident nepochybuje ani vteřinku: nahraďte stávkující armádou, vyhoďte je z práce!


Když na své cestě zavítá na Šumavu, nemá ani na okamžik pochyby o tom, jak naložit s kůrovcem. I do Německa, které se rozhodlo opustit jadernou energii, míří jeho jasný názor: hysterie, nesmysl!


Je odborníkem i na zdraví. Světové i odborné veřejnosti nedávno sdělil svůj jednoznačný názor na bakterii E.coli se stejnou vervou a erudicí, s jakou se před časem vyjadřoval k prasečí chřipce.


V sedmdesáti také s jistotou ví, a rád se s námi o takové vědomosti podělí, že demokracie je v ohrožení ze strany soudcokracie, humanrightismu, NGOismu, evropeismu, politické korektnosti nebo multikulturamismu.


Jeho vědomosti jsou přitom často podpírány neobyčejnou intuicí. Nedávno například hájil s pomocí slov o nové „hilsneridádě“ bývalého volebního lídra extremistické Národní strany Ladislava Bátoru coby autentického konzervativce, ačkoliv, jak tvrdil, Bátoru nezná.


Samostatnou kapitolou je páně prezidentova suma vědomostí o globálním neoteplování. Ví proto s naprostou jistotou, že ledovce tají jen ve filmech Al Gorea, nebo že environmentalismus je novou totalitní ideologií, která si nezadá s komunismem a nacismem.


Má také jasné názory na umění a architekturu. Kvůli Kaplického knihovně se dokonce chtěl přivázat k bagru.


Leckomu se může až tajit dech nad pomyšlením, co všechno se od Václava Klause ještě dozvíme, pokud se ve zdraví dožije i příštích kulatých narozenin. Problémů, ke kterým se dosud autoritativně nevyjádřil, už sice není mnoho, ale co třeba Bůh? Existuje? A pokud ano, je to pravičák nebo naopak nosí batůžek, jezdí na snowboardu místo na lyžích, a pije vodu z pet lahve?


Napsáno pro Právo


Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments