Václav Moravec by asi dostal mladé

Politické i společenské ovzduší v kotlince připomíná poměry tzv. druhé republiky, období mezi Mnichovem a protektorátem, kombinované s kómatem KSČ koncem osmdesátých let.

Česká neoliberální pravice je ideologicky zcela na dně, v totálním úpadku myšlení, antievropská, na čele nový Kokeš, drobí se na hejno zmatených až pomatených sektářů, v roli destruující StB pak vystupuje její bývalý předseda, dokonce už i bývalý čestný. Hezký dvojsmysl, tedy jestli jste na vlně.

A jak je na tom pravice v Evropě?

Talk show Maybrit Illnerové na druhém německém veřejnoprávním programu (ZDF) je standardní německá publicistika, na kterou se ČT asi nikdy nezmůže – pro takový pořad se prostě neseženou lidi, kteří by byli na intelektuální, profesionální i morální úrovni, a to ani jako moderárátoři, ani jako účinkující.

Minulý týden ve čtvrtek byl u Illnerové hostem ministerský předseda spolkové země Bavorsko a předseda CSU Horst Seehofer. Bavorsko má stejně obyvatel jako Česko, od oka asi trojnásobnou ekonomickou sílu a pětinásobnou životní úroveň. CSU patří už od dob F. J. Strausse k pravici, křesťanské a konzervativní, a bývá od CDU (Merkelová) umisťována ještě víc doprava.

Takže pravicový ministerský předseda Svobodného státu Bavorsko pravil (přibližně a napřeskáčku) následující:

Od devadesátých let můžeme pozorovat útok na sociálně- tržní společenský systém, jeho postupné odbourávání. Krize přišla z Ameriky, z finančního světa, kde manažeři obchodovali s (bez)cennými papíry, postavenými na nekvalifikovaně až kriminálně uzavřených hypotékách. Tohoto obchodu se bohužel zúčastnily i německé banky.

Neoliberální svět se zhroutil, protože namísto uspokojování lidských potřeb a nároků se naháněl jenom profit. Návrat k sociálnímu státu a humanitě je nevyhnutelný. A pak ještě zkritizoval oklešťování sociálních práv zaměstnanců, které v SRN probíhalo od počátku devadesátých let.

Další účastník, nestor německé žurnalistiky, bývalý šéfredaktor Spiegelu a současný moderátor komerčních TV, Erich Böhme, už jenom dodal, že kapitalismus bez státní kontroly se musí zákonitě zhroutit, tak jak se to stalo dnes.

Jenom podotýkám, že tihle dva představovali pravicovější část účastníků diskuze, protože jednou z dalších diskutujících byla Sarah Wagenknechtová, europoslankyně a členka představenstva strany Die Linke, což jsou postkomunisté. A ta to solila ještě o dva stupně ostřeji.

Přemýšlím, jak by se v takovéhle diskuzi a při tak rouhačských řečech asi choval Václav Moravec, se svými manýry třetitřídního herce kříženého s fiflenou, členkou modrého fanklubu.

(Pokud vládnete němčinou, tak na stránce Maybrit Illnerové nefunguje přímý odkaz na video, ale v pravém sloupci můžete pořad sledovat přes ZDF mediathek.)
 
Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz
 
Foto: Horst Seehofer

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments