Valorizace penzí: Dělá si z nás Nečas srandu?

Předevčírem jsem si přečetl prohlášení, vyvěšené ve skřínce ODS v Trutnově. Pan senátor se v něm chlubil, jak je jeho strana štědrá k seniorům a jaké možnosti jim poskytuje. Nedalo mi to, vzal jsem tužku a papír a začal počítat.

Důchodci dostali v lednu tohoto roku valorizaci, vztahující se na období VII. 2006 až VI. 2007, tedy za dobu již uplynulou a k tomuto roku se nevztahující. Inflace od počátku roku činí včetně července 7,2 %. Vezmeme-li důchod ve výši 10 000.- korun ( aby se to lépe počítalo ), pak poživatel důchodu přišel každý měsíc o 720 korun, o něž se snížila kupní síla jeho penze. Za rok to dělá 8 640.- korun.

Vláda osm měsíců přešlapovala a odkládala, co se dalo, aby od srpna přidala každému důchodci 470.- korun. Do konce roku to bude celkem 2 350.- korun. Prostým odečtem lze snadno zjistit, že každý důchodce přišel dohromady o 6 290.- korun, tedy o 524.- korun měsíčně. Včera jsme se dozvěděli, že valorizace důchodů v lednu 2009 bude činit 330.- korun. Měla by se vztahovat na období VII. 2007 až VI. 2008, tedy na dobu, kdy při očekávání vládní finanční reformy inflace výrazně stoupala a v dalším půlroce vrcholila. Uvedená suma má tedy představovat kompenzaci toho, o co důchodci již přišli. Vláda a Ministerstvo práce a sociálních věcí se přitom tváří, že si nedělají legraci a že jim zato mají důchodci být přiměřeně vděční. Ve světle výše uvedeného výpočtu se však spíše zdá, že jde o dost špatný vtip.

Důchodci představují významnou voličskou základnu, která bude rozhodovat o příští vládě. Navíc je to základna nejvzdělanější, nejinteligentnější, nejzkušenější a nejméně oblbnutelná.Takže rozum zůstává stát nad pompézním urážlivým gestem, s nímž tato vláda v době, kdy se základní životní výdaje průměrné domácnosti za rok zvedají o víc než tisícovku měsíčně, přidává důchodcům 470 korun a provází to billboardovou stranickou vychloubačnou kampaní, která musela stát více než to zvýšení penzí – poslední odstavec jsou slova Benjamina Kurase, mimo jiné bývalého redaktora BBC.

Foto: Fudzijan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments