Vaše hovno, naše radost… nebo bioplyn?


V ekologickém zápalu lze odvysílat i tu největší pitomost. „Objev“ energetického využití čistírenských kalů opravdu pobaví.


 

Vykonejte velkou potřebu a 15% domácností se vytopí! Zelený objev, tvrdí reportáž. Ve skutečnosti se jedná o technologii s kořeny hluboko v 19. století a samo energetické využití bioplynu z metanového kvašení čistírenských kalů je staré desítky let. Najdeme ho i na většina velkých a středních čistírenských zařízeních v našem státě.

 

Fígl je v tom, že vyrobený plyn se v našich zeměpisných šířkách (teplé kraje jsou o něčem jiném) užívá k ohřevu vlastních vyhnívacích nádrží, aby se zde udržela teplota mezofilního vyhnívání. To je obvykle okolo 37°C ale existuje i termofilní vyhnívání, s mnohem vyšší teplotou. Při venkovní teplotě, zvláště pak té zimní, je totiž proces příliš pomalý nebo žádný.

 

Kaly ze splaškových čistíren nejsou žádné terno, zcela jiné kafe je metanové kvašení odpadů z potravinářství nebo zemědělství. Taková kejda nebo lihovarnické výpalky jsou suroviny, které je možno brát skutečně vážně.

 

Závěrem „Kancelář pro uvádění románových příběhů ČT na pravou míru“ praví:

 

Z kalů splaškových čistíren sice plyn vzniká, hoří a hřeje, ale o zlom v plynárenském průmyslu se zcela určitě nejedná. Pouze se propaguje další chimérický „obnovitelný zdroj“, do kterého se budou sypat peníze bezbranných daňových poplatníků.


Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments