Věci veřejností odepsané

Zatímco absolutním vítězem komunálních a prvního kola senátních voleb je sociální demokracie, a k relativním vítězům lze počítat i TOP 09, která se svými výsledky v Praze a některých dalších městech zřejmě pevně etablovala na české politické scéně, o velikosti porážky ODS rozhodne až druhé kolo senátních voleb. Absolutním poraženým jsou ale už teď Věci veřejné.

Propadly téměř úplně jak v senátních, tak v komunálních volbách, a na rozdíl od TOP 09 nepotvrdily, že jejich úspěch v květnových volbách do Poslanecké sněmovny nebyl zapříčiněn jen specifickou souhrou okolností. To pro tuto novou stranu znamená vážné nebezpečí rychlého pádu do bezvýznamnosti.

Když byl volební manažér VV Vít Bárta dotázán, co by podle jeho názoru strana měla ve světle katastrofálních volebních výsledků dělat, nabídl jako řešení usilovnou práci ministrů VV na jejich ministerstvech, která prý přesvědčí občany, a pomůže straně zakotvit v české politice v podobě středového subjektu.

Pokud Bártův názor převáží na nadcházející ideové konferenci VV, je načase se s touto stranou začít loučit. Zcela totiž podceňuje skutečnost, že VV vynesla do Poslanecké sněmovny jen dvě témata: boj s dinosaury a boj s korupcí.

Protestní strana, jakou VV před volbami byla, se ovšem s dinosaury spojila ve vládě, a pokud si chce v tomto směru zachovat nějaký zbytek věrohodnosti, musí z vlády rychle odejít. Musí tak učinit i proto, že prioritou Nečasovy vlády není boj s korupcí, o němž VV tolik mluvily, ale neoliberální reformy, o kterých VV před volbami nemluvily vůbec.

VV též jen těžko někoho přesvědčí, že chce být středovou stranou, podporuje-li politiku TOP 09 a ODS, která má k politickému středu asi tak daleko, jako k němu má politika KSČM zleva. Jinými slovy: zůstanou-li véčkaři ve vládě „škrtformy“, docela jistě zajdou na krizi identity.

Nadcházející ideová konference VV přesně ukáže, o co Bártovi a spol. šlo v prvé řadě. Pokud šlo především (z důvodů zcela neprůhledných, a tudíž neveřejných) o dočasné proniknutí na některá klíčová ministerstva, žádných korekcí kurzu se nedočkáme, a VV bude další českou stranou „na jedno použití“. Pokud měly být VV naopak dlouhodobým politickým projektem, lze je snad ještě zachránit jen rychlým odchodem do (konstruktivní) opozice.

Napsáno pro Právo

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments