Vejcokracie

Oranžová předvolební výstavka dorazila i do Prahy. Obvykle se o předvolební mítinky nezajímám (přeci jen všechny jsou na jedno brdo a jen opakují to, co již člověk zná z médií či materiálů libovolné strany), i když na druhou stranu je to jedna z mála možností, jak kontaktovat mluvící hlavy z obrazovky přímo a celkem pohodlně. Tentokrát jsem se inspirován médii šel podívat na to, jak prý ČSSD strašně lže a druhá strana plná argumentů bojuje za demokracii a proti neslušnosti – byl jsem na dvou místech, na Pankráci a poté na hlavní show na Smíchově. Níže postřehy z jmenovaných akcí:

Oficiální náplň mítinků byla, jak se dalo předpokládat, stejná jako vždy. Muzička, projevy, volte nás a ne ty druhé, oranžové růže, letáčky a na konci diskuse politiků s voliči. Lži se neobjevovaly, tedy pokud nezačneme za lež označovat automaticky každý názor, se kterým nesouhlasíme.

Účast na Pankráci byla několik desítek lidí, z toho přibližně polovina odpůrců. Na Smíchově poměr odpůrců byl přibližně podobný, ale lidí bylo podle mého odhadu 500 až 600. Svou hlučností sice vytvářeli dojem, že je jich více, ale protože jsem si akci prošel, tak i v nejhlučnějších a nejvíce vrhajících hloučcích byla přibližně polovina lidí, kteří jen přihlíželi a k vrhání, bučení či pískotu se vůbec nepřipojovali – kdo ví, možná to byli původně sympatizanti s antiparoubkovskou akcí, které ale znechutilo zvířecí chování okolí. Pětina až čtvrtina odpůrců ČSSD nevypadala plnoletě. Akce se také zúčastnilo několik anarchistů protestujících vždy a všude proti čemukoliv.

Policie situaci podle mého názoru naprosto nezvládla. U jiných akcí je vždy celkem schopná oddělit protestující, tady najednou všemu nechala volný průběh a zasahovala jen ve zlomku situací.

Tolik požadovaná demokracie, svoboda slova a svoboda shromažďování je pouze pro vrhače vajec. Lidé s jiným názorem nesmí mluvit ani si nesmí nic vyslechnout. A jak je vidět, tak Ústava či shromažďovací zákon, které dávají všem právo na nerušené mítinky, u nás asi vždy neplatí.

Argumenty a diskuse v představách naprosté většiny vrhačů ze Smíchova jsou tři slova-zvuky, píísk, bůůůů, vypadni.

Po instruktáži Mladé fronty se část vrhačů rozhodla vejce uvařit, přinesli si také rajčata a ti nejslušnější dokonce psí trus. Doufám, že novináři, zvláště z Mafry, jsou hrdí na svou neoddiskutovatelnou roli ve vajíčkových metodách šíření demokracie.

Akce, které byly na začátku údajně jen proti stylu politiky Jiřího Paroubka, a také tak se stylizoval největší Facebookový klub (ty výzvy, ať se připojí i jiní sociální demokrati, kterým věrchuška nesedí), jsou prokazatelně proti celé ČSSD a jejímu programu, dokonce vhodným cílem jsou i zpěváci a účastníci mítinků nepatřící k vajíčkovým milicím. Směrování je výrazně doprava, na Smíchově to možná nebylo tolik vidět, protože čím více vajíčkářů, tím jsou primitivnější, ale na Pankráci jasně reagovali výkřiky chceme Topolánka či Julínka, na dřívějších shromážděních v nich rovná daň vzbuzovala euforii. Na Smíchově byli také v místech největší koncentrace řvounů a vrhačů členové Modrého týmu, sice s plakáty neházejte vejce, volte ODS, ale jejich argumenty se v průběhu akce omezily také na výše zmíněná slova-zvuky. Údajně tam byli spatřeni i členové Mladých konzervativců, ale osobně to potvrdit nemohu.

Kromě vrhání vajec další slušné formy protestu bylo vysmívání se starším lidem, vypouštění duše u auta, kradení vlajek a nějakých oranžových přehozů. Samozřejmě, že šlo o svobodu projevu, ale možná také o nějakou velmi promyšlenou provokaci ČSSD, o které vrhači na Facebooku psali již včera (není nic lepšího, než si vytvořit předem alibi), i když to, co jsem viděl na vlastní oči, provokatéry téměř jistě vylučuje.

Na Pankráci byli protestující několikrát vyzvání, aby ukázali, jaké mají argumenty, a přišli je říci všem na pódium. Reakce? Nula – ani jeden hrdina z hloučků nevystoupil.

Po ukončení projevů na Smíchově začala debata s politiky, které se mohl zúčastnit každý. Efekt? Odhaduji, že maximálně tak deset až dvacet lidí mělo odvahu jít za nějakým lidožravým socanským lhářem mu říct cokoliv do očí (hučící jim za zády přicmrndávače nelze do toho počítat). Zajímavá byla i proměna řvounů, z hloučků vycházeli jako tvrdí chlápci, co to tomu socanovi natřou, při pohledu z očí do očí najednou nějak vyšuměli a začali se chovat výrazně slušněji a po první, většinou ostřejší a demagogičtější otázce, přešli k normálnímu rozhovoru a po diskusi dokonce začali připomínat lidi. To se nedá říci o těch co "diskutovali" s normálními účastníky mítinku, tam zvláště pokud šlo o starší osobu, dominoval většinou jen výsměch a urážky.

Akce pravděpodobně zvedne několik procent lidí ze židlí a půjdou k Evropským volbám. A ti, jimž takové akce imponují, již dávno vědí, že ČSSD volit nepůjdou, a nerozhodnutý volič většinou agresi za argument nepovažuje. Právě ti nerozhodnutí určí volební výsledek.
 
Převzato z blogu Modrá šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments