Velký bratr se probouzí

6. dubna 2009


Ve Velké Británii, domovské zemi literárního Velkého bratra, musí ode dneška všechny komunikační společnosti uchovávat detaily o uskutečněné komunikaci svých zákazníků, jako jsou telefonní hovory, odeslané a přijaté emaily, či navštívené webové stránky. Zatím „jen" rok a „jen" informaci o uskutečněném spojení, nikoliv jeho obsah. Jedná se o implementaci kontroverzní direktivy Evropské komise 2006/24/EC (celým roztomilým jménem SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2006/24/ES ze dne 15. března 2006 o uchovávání údajů vytvářených nebo zpracovávaných v souvislosti s poskytováním veřejně dostupných služeb elektronických komunikací nebo veřejných komunikačních sítí a o změně směrnice 2002/58/ES), která byla přijata v reakci na bombové útoky v Londýně v roce 2005.


Není tedy zřejmě náhodou, že právě Velká Británie je direktivu přijala, zatímco jiné země jí zatím vzdorují, jako například Švédsko, které ji odmítlo, či Německo, ve kterém se jí do cesty postavil Ústavní soud.


Podle informací uvedených zde to vypadá, že v ČR by tato „vymoženost" měla platit od března tohoto roku, ovšem pokud to čtu správně, tak implementace do českého práva již proběhla a je realizována zákonem 247/2008 Sb., přičemž další je v procesu.


Musím se přiznat, že se v tom tak úplně neorientuji, pokud mi to pomůžete někdo rozmotat, budu docela rád. Ono to totiž vypadá, že v ČR Velký bratr již bdí.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments