Viníci řeckého dluhu – socky, banky nebo armáda?


Příčin řecké krize je více, ale novináři i v rámci jejich zapojení do předvolebního boje vybírají pouze ty ošklivé socky. Budou mít možná bankrot, takový jaký prý nám přeje Paroubek, který může i za výbuch sopky na Islandu a strašné sociální výdaje jim prožírají budoucnost. Tak by se obecně dalo shrnout aktuální publicistiku na téma Řecko. Občas ještě proniknou zprávy o tom, jak předchozí vlády falšovaly statistiky, ale protože se jednalo o vlády pravicové, tak to moc důležitý důvod není. Stejné je to i s pomocí banksterů v podvodech, jeden dva články – a čtenáři zapomeň. Ty si musíš pamatovat jen ty nenažrané socky a špatně skrývané falešné asociace s naší situací. Ale ani dvě předchozí příčiny nevyvoří celou řeckou mozaiku. Velmi důležitou roli v ní totiž hraje ještě armáda.


Při čtení rozborů řecké situace jsem zdůraznění tohoto rozpočtového problému nezaregistroval. Z různých veřejně dostupných statistik lze zjistit (a je nutno při tom pamatovat na řeckou lásku k přesnosti předávaných údajů, přesněji k jejich zvyku snižovat problematické částky) leccos zajímavého. Výdaje na vojáčky jen v posledních 20 letech mělo Řecko více než dvojnásobné v poměru k HDP než je průměr EU (neboli každoroční výdaje byly 3,5 – 4,5 procent ve srovnání s evropskmi 1,6 – 2 procenty). S takovými výdaji Řecko neklesalo ani v rámci celého NATO pod druhou příčku, a občas dokonce výší výdajů se vyměnilo na první pozici s mnohonásobně rozvinutější supervelmocí, jakou jsou Spojené státy. Řecko také bylo podle informací SIPRI v letech 2004-2008 na pátém místě celosvětového žebříčku kupců konvenčních zbraní. A nakonec se samozřejmě nabízí jedno zajímavé porovnání. Československá armáda na konci studené války měla přibližně 200 tisíc vojáků na 15 milionů obyvatel. Toto je nyní obecně uznávané jako ekonomicky velmi špatně udržitelný stav podkopávající celou ekonomiku. Řecká armáda má dnes v době míru přibližně 170 tisíc vojáků na 11 milionů obyvatel.


A nyní malé co by bylo, kdyby. Co by bylo, kdyby Řecko v posledních 20 letech vydávalo na armádu jen polovic (stále by to byl v rámci EU nadprůměrný výdaj)? Co by bylo, kdyby se část lidí dnes sloužících v řecké armádě věnovala normální práci či podnikání? Opravdu bychom dnes řešili nějaký problém údajně rozežraných řeckých socek?


Převzato z Modré šance

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments