Vítězství čtvrté cenové?


„Vidíte nějakou chybu u sebe?" „Chybu u sebe? Měl jsem vyhodit víc lidí…"

Další ze slavných výroků pana Topolánka, tentokrát po krajských volbách.


A teď z Ostravy pan Tošenovský:


„Myslíte, že se voliči v takové míře vzepřeli reformám, konkrétně zdravotnickým poplatkům?"


"Jsem hrozně překvapený. A jestli voliči uvěřili tomu, že sociální demokraté například omezí zdražování a podobným nesmyslům, tak to pro mě nemá logiku. Je to na velmi zásadní zamyšlení filozofů, psychologů a politologů. Nastoupila nějaká americká agentura a vyrobila pro sociální demokracii tenhle politický paskvil, politika se tím stala zcela nerealistickou. Pokud je takováto manipulace s lidmi možná, pak je chyba v celé společnosti."


První případ se mi ani nechce komentovat: ten člověk je zcela vykolejený, mimo, neschopen úvahy, reflexe a už vůbec ne sebereflexe. Neuvěřitelná postava ve funkci ministerského předsedy a vůdce strany, zcela ojedinělá v evropském měřítku.


Druhý případ je složitější: všimněte si, že na jasně položenou otázku odpověděl Tošenovský blábolením, útokem na vítěze voleb, který úspěchu – podle Tošenovského – dosáhl manipulací lidí a politickým paskvilem místo programu. A tohle má být jeden z lepší sorty funcionářů ODS…


Ale: jak je to tedy s těmi důvody drtivého vítězství ČSSD?


Volby sociálním demokratům nevyhrála žádná geniální strategie, americká agentura, nebo růžový svetřík pana předsedy. Volby jim vyhrála ODS, svou antievropskou, asociální, slepě proamerickou, nafoukanou, drzou, zkorumpovanou a prospěchářskou politikou, kterou lidé jednak odmítají, jednak na ty ódéesácké nesmysly těžce doplácejí citelným snížením životní úrovně. ODS se ukázala jako strana arogantní a protilidová, a tuhle hanbu ze sebe jen tak nesmyje. Panu předsedovi v růžovém svetříku pak stačilo, aby si lehl pod švestku, otevřel papulu, a ten modrý přezrálý plod spadl ze stromu sám, přímo do ní.


A teď se teprve ukáže, jak umí předseda a s ním celá ČSSD kousat a jestli umí vyplivnout pecku.


Tím kousáním myslím příslib a návrh sociální a hospodářské politiky, která by byla evropská a antiliberální, říci ještě jasnější slovo k zavedení eura, k mnohem větší přísnosti při výběru daní, ale i k plýtvání sociálními výdaji, především co se zcela nepotřebných úředníků na Úřadech práce a nesmyslných rekvalifikačních programů týká, stejně jako zneužívání dávek statisíci práceschopnými občany. V zahraniční politice se ČSSD hlásí k Lisabonské smlouvě, ale mnohem vehementněji by měla vyslovit jasné ne radaru, postavit se proti rozpoutávání dalšího kola zbrojení, zvyšování mezinárodního napětí a revidovat podíl ČR na něm, zásadně zlepšit vztahy s evropským Západem, hlavně Německem, ale i s Ruskem, říci, že odstoupí od provokací a pošťuchování směrem k našemu velevýznamnému obchodnímu partnerovi na východě. A konečně slíbit (a pak udělat) chirurgické a bolestivé řezy v justici a policii. Bolestivé pro soudce a policisty.


Vyplivnutím pecky pak myslím skoncování s jakoukoliv spoluprací jak s ODS, tak i s malými pravicovými stranami, které se ukázaly jako zcela neschopné, rozvracečské a jejich programy společensky vysoce škodlivé (modré přisypávání na větší hromadu, kriminálnická mentalita funkcionářů, zelené fantasmagorie a černoprdelnické vydírání) a pro občany velice drahé. Drahé ve výdajích státního rozpočtu i pro kapsu každého občana. Všechny tyto pravé politické síly dohromady se snad dostatečně, po pouhých dvou letech vládnutí, zdiskreditovaly.


Důvody vítězství ČSSD jsou jasné: v roce 2004 byla volební účast 29,6 %, včera 40 %.


ČSSD v roce  2004 získala 226.016 hlasů (14,03%), 2008 získala 1.044.719 hlasů ( 35.86 %);


ODS v roce 2004 získala 769.848 (36,35%), 2008 získala 687.005 hlasů ( 23.58 %);


KSČM v roce 2004 získala 416.807 hlasů (19,68 %), 2008 získala 438.024 hlasů ( 15.03 %);


KDU-ČSL 226.016 (10,67 %), 2008 193.911 hlasů ( 6.66 %).


Neboli: KSČM a ODS má skalní zatvrdlé jádro voličů, kteří přijdou za každých okolností. Ti první jsou bohužel zastydlí normalizační nadšenci, většinou, ti druzí bezskrupulózní prospěcháři, podnikatelé, státní úředníci, elita právníků a doktorů, něco málo ideologických pomatenců. Tragické výsledky vládnutí současného vládního slepence přivedly k urnám ty voliče, kteří minule seděli doma a „protestovali" nohama, musím teď říci, hlupáci. Snad už pochopili, že takto se ničeho nedosáhne, zvláště, když se o nich senátor za ODS vyjadřuje takto: „Jakási naděje (pro druhé kolo senátních voleb – pozn. MK) zbývá v tom, že voliči, které se podařilo ČSSD z hospod zvednout, to neudělají dvakrát."


S touhle naprosto nehoráznou arogancí pravicových stran a politiků by už měli voliči jednou provždy skoncovat. Poslat ji na smetiště dějin.


Převzato z bigbloger.lidovky.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments