Vláda nemůže skrýt fakt, že…

Červenec 17, 2009

Advokátka americké armády Suzanne Lachelierová, která před jedním z vojenských tribunálů v Guantánamu zastupuje vězně Ramzího Šíbha, prohlásila, že „vláda nemůže skrýt fakt, že byla používána spánková deprivace…“ a dál se už nedostala.


Přinejmenším z pohledu médií a přítomných diváků v soudní síni, protože vtom vojenští cenzoři vyskočili jako jeden muž a vypnuli obhájkyni mikrofon. Armáda už v případech, které alespoň vizuálně nabízejí vězněným lidem z Guantánama jakýsi náznak soudního řízení, obhájce umlčela několikrát, a to vždy s odvoláním na ochranu „tajných informací“.


Šibh byl zadržen v roce 2002 v Pákistánu a je viněn z toho, že patřil ke klíčovým operativcům hnutí Al Kajda a sehrál roli i při útocích z 11. září a při útoku na americkou bitevní loď Cole v roce 2000. Na jednom z videí je Šíbh dokonce viděn ve společnosti Usámy bin Ládina. Obhajoba se nyní snažila prokázat, že po sedmi letech mučení není duševně s to stanout před soudem.


Vojenští cenzoři zasahují do soudů na Guantánamu pravidelně. V jednom případě loni dokonce zakázali zveřejnění obrázku, na němž se jistý vězeň pokoušel nakreslit, jak byl ve věznici násilím krmen.


Převzato z Czech Free Press


MSNBC o zahájení procesu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments