„Dělá mi starosti, když vidím, že můj prezident, vrchní velitel ozbrojených sil, musí s generály debatovat," prohlásil senátor Daniel Inouye, druhý nejdéle sloužící senátor v USA. Republikáni naopak kritizují prezidenta Obamu, že se nehodlá podřizovat veřejně pronášeným požadavkům vrchního velitele americké armády v Afghánistánu generála Stanleye McChrystala, který žádá větší posily. Až tedy generál McChrystal předstoupí v tomto týdnu před Kongres, bude se slyšení nést nejen v negativním válečném duchu, ale i v atmosféře generálova odmítání ustoupit prezidentovi v jeho krocích. Nutně tak vyvstane otázka, kdo že je to vlastně vrchním velitelem amerických ozbrojených sil.
Je zvláštní, že zatímco se Obamovi vzpurného generála zlomit nepodařilo, McChrystal ve svých formulacích ubral poté, co ho otevřeně kritizoval penzionovaný generál a velvyslanec Karl Eikenberry. Proto je asi logické se ptát, kolik z tzv. Obamova plánu pro Afghánistán, vymyslel opravdu Obama a jeho lidé.
Nicméně kritizovat za nesouhlas s plánem na odsun k roku 2011 jen generály, by bylo nespravedlivé, protože jako první se proti Obamovi postavili jeho vlastní ministři – ministryně zahraničí Hillary Clintonová a šéf obrany Robert Gates.
Proti odchodu z Afghánistánu v roce 2011 se vyslovil i britský ministr obrany Ainsworth.
Převzato z Czech Free Press!