Vládní hlavy vzhůru!

Myslím si, že do vlády měl být navržen komentátor Hospodářských novin pan Kamberský. Byl by ideálním ministrem pro administrativní záležitosti. Jest v tom mém návrhu docela dost vypočítavosti. Když naposled stavěli úřednickou vládu, byl v ní „Respektovaný“ redakční kolega pana Němečka Vladimír Mlynář. A hned to byla vláda podle novinářského gusta. Noviny ji systematicky vychvalovaly, lid velebil a politici na ni žárlili. Dnes ale v odbornickém kabinetu zapomněli Kamberskému nabídnout židli, a vláda je tudíž špatná dřív, než se narodila (Kamberský, Němeček: Obama a pak Fischer. HN 6. 4.)


Páni redaktoři lkají, že jsme si uřízli nějakou ostudu. No té jsme si přece uřízli s padlou vládou mraky. Stačí přece, když oba autoři jen nalistují vlastní komentáře. Všichni ti Čunci, Vesecké, Dalíci, Řebíčci a Langři… Zdvižené prostředníky premiéra a nameteného ministra financí… Jistě nemusím pokračovat. Žádná vláda snad nemohla být horší. Jen noviny zjevně musejí stále podávat katastrofické zprávy. Líp jdou potom na odbyt.


Komentátoři litují, že česká vláda ztratila bruselské pozice. Přehlížejí skutečnost, že tato vláda tam nikdy žádné pozice neměla. Bruselští úředníci hodnotili české předsednictví jako „průměrné.“ To v diplomatickém žargonu znamená „hodně mizerné.“ Čeští ministři se na přípravu předsednictví většinou totálně vykašlali a ještě jich čtvrtinu na začátku předsednictví Topolánek vyměnil. Polovina českých ministrů na setkáních kouká jak vyplašení zajíci. Značně rozpačitý byl ostatně i český premiér, velmi diplomaticky řečeno.


Témata českého předsednictví byla opožděná a nepředjednaná. Není oblasti, kde by Češi dojednali viditelný posun. Povinně dolétli na Blízký východ, za plynové krize i do Moskvy a do Kyjeva. Vzbudili radost v tom, že byli aspoň tvárnou evropskou dekorací. Jedli způsobně příborem. Ale neuspokojili ani minimální nároky ve všem: Němci k Entropě neřekli ani slovo. Hákový kříž v dálničním symbolu Německa ale bude ležet mezi českou a německou diplomacií roky. Pochopili by, kdyby byl vicepremiér Vondra výtvarníkem podveden. On to o tom hákovém kříži ale věděl předem. Je to něco, co se diplomatům neodpouští.


Komentátoři HN pochybují, že novému českému premiérovi jeho evropské protějšky zvednou telefon. Budete se divit, zvednou. A budou mu konečně rozumět. Jan Fischer totiž mluví srozumitelným a věcným evropským jazykem.

 

Převzato z blogu autora na www.aktualne.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments