Vládní zpráva: USA v Japonsku skladovaly jaderné zbraně

japopnsko-antiwarVlády japonské Liberálně demokratické strany porušovaly přísný protijaderný status země a umožňovaly Spojeným státům přepravovat a dokonce i skladovat jaderné zbraně na japonském území. Konstatuje to zpráva nynější japonské vlády, která nechala prozkoumat „tajné dohody" svých předchůdců s USA.


Krátce po nástupu k moci vláda premiéra Jukia Hatojamy oznámila, že našla dokumenty, podle nichž předchozí vlády už počínaje 60. lety minulého století podepisovaly s USA tajná ujednání o jaderných zbraních. Nyní tato zjištění zveřejnila v souhrnné zprávě.


Zvěsti o těchto dohodách, které byly v rozporu s japonským bezjaderným statutem, kolovaly dlouho, vlády LDP, které vedly zemi prakticky bez přestávky od druhé světové války, je ale vždy popíraly. Nyní už není jasné jen to, zda za tyto činy bude některý ze zodpovědných japonských politiků pohnán před soud.


Ministerstvo zahraničí USA v této souvislosti vyjádřilo pochyby, že by nová odhalení měla nějaký vliv na japonsko-americké vztahy. „Rozumíme ale zvláštnímu vztahu Japonců k jaderným zbraním," dodal mluvčí ministerstva Philip Crowley.


Odhalení tajných dohod ale podle všeho jen dál zaktivizuje japonské hnutí, které usiluje o to, aby se ze země odešli všichni američtí vojáci.

 

Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments