Voda: Jsme hloupější než Francouzi?

Za posledních 15 let přišlo do ČR několik údajných „strategických investorů“. Vesměs se ukázalo, že měli doma velké ekonomické problémy – Vivendi, Anglian Water, Aqualia – a navíc investovat do rozvoje vodárenských sítí v ČR nepřišli. Přišli pouze vydělávat. Privatizovat vodárny tak, že zisky tečou koncernům a náklady na drahou infrastrukturu se nechají na samosprávách je pro veřejné rozpočty a státní ekonomiku ekonomická sebevražda a na lidi past.


Sliby růstu cen vodného a stočného, které dávaly před privatizací, byly po privatizaci co nejrychleji skartovány. Když se podíváte, kde je všude koncerny použily jako přesvědčovací argument, tak žasnete nad tím, že se tam politici a lidé nebouří. Vesměs jde o regiony, kde je dnes cena vody nejdražší v ČR. Koncerny přicházejí inkasovat peníze z peněženek lidí a nastavují systém prodeje vody tak, že investice zaplatí veřejné rozpočty, případně dotace z EU.


Pravda je taková, že se má dobře pár politiků v ČR, ale za jakou cenu? Pokud koncerny mají málo peněz pro své majitele málo peněz (a to je z podstaty věci setrvalý stav), zvednou v České republice cenu vody, aby mohly vyplatit vyšší dividendy. Když potřebují více peněz obce, tak koncerny opět zvedenou cenu vody a vše zaplatí lidé. Na tuto obchodní strategii koncerny nepotřebujeme. Cenu si zdražit umíme sami a zisky mohou končit v investicích.


Ukázkový příklad je samotná Paříž, kde po 25 letech soukromé správy město převzalo vodní management. Veolia a Suez dostaly v Paříži padáka. Názor Francouzky Anne Le Strat na francouzské koncerny Veolia a Suez, resp. na převzetí správy vody do rukou města Paříže můžete vidět na tomto videu: Voda je veřejný majetek, základ existence a právě proto by se o ní měla starat veřejná správa. Když vrátíme vodní správu v Paříži do městských rukou, ušetříme každý rok minimálně 30 miliony eur. Většina té částky připadla soukromým operátorům jako zisk. Veškerý zisk se teď vrátí do infrastruktury, do vodního hospodářství. Ty peníze se nevyužijí na nic jiného a to je důležité. Tak zajistíme stabilní ceny a peníze na investice.  … Krok za krokem chceme převzít zodpovědnost za dodávky vody. Znamená to, že se o vodu bude starat radnice. Ustanovili jsme revizní výbory a zpracovali různé provozní studie. V letech 2003/2004 jsme uzavřeli nové smlouvy, v kterých od provozovatelů požadujeme investiční rezervy.


Vedení Veolie a Suezu se to moc nelíbí, jak jsme zjistili z médií. Projevuje se to i jinak. V jedněch francouzských médiích se píše: Proglio, ředitel Veolie, zavolal starostovi Paříže a seřval ho: "BEZ KONTRAKTU V PAŘÍŽI NEDOSTANE VEOLIA KONTRAKTY V CIZINĚ. V komentáři na stránkách vodalidem.cz můžete odpovědět na otázku: Čekají politici v ČR na názor Járy Cimrmana?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments