Vodárenství: Jak se točí dotace

Pan Václav v polemice k mým článkům (poslední "Běž domů Ivane ….") o vodě došel jinou cestou k tomu, co říkám já, ale vyvodil jiný závěr. Jeho článek je na www.vodalidem.cz/polemika/. Kvituji, že se v problematice zorientoval a svůj názor napsal. Zde je má reakce, kterou jsem schválně pozdržel, abyste si mohli udělat nejdříve vlastní názor. Dle mého názoru pan Václav (možná aniž chtěl) dokonale popsal, jak funguje tunel vodárenství v ČR.

 

1)  (Václav P)   Pokud za sledovaných 12 let se zaplatilo na vodném stočném např. 350 miliard, za stejné období jsme pro vodohospodářství získali cca 70 miliard z EU. Jestli jsou Francie a Německo hlavní plátci do EU, tak si pak ve formě dividend tu pomoc zase odvedli zpět!

Jinými slovy – takže nám nic nedali, respektive dali, ale my jsme tyto peníze daňových poplatníků EU poslali na účty koncernů. Buď jsme blázni nebo funguje propojení koncernů a politiků a vodárenství ČR funguje jako „ průtokáč“ dotačních peněz ke koncernům.

 

2)  (Václav P)  Ale ta vybudovaná infrastruktura už tu zůstane.

Ano, vybudovaná infrastruktura tu skutečně zůstane. Z čeho se financovala, když stejný objem peněz poskytnutých EU utekl ke koncernům přes zisky? Zaplatili ji daňoví poplatníci státu ČR, dále byly použity peníze z rozpočtů měst a obcí a peníze spotřebitelů inkasované z vodného a stočného.

 

3)  (Václav P)   Vidím to na remízu.

Já toto za remízu rozhodně nepovažuji. Je to minus 70 miliard Kč pro ČR, tedy pro nás. Vidím dokonalý tunel, hloupost politiků, plýtvání veřejnými prostředky a další tlak na peněženky lidí.

 

4)  (Václav P)   Vodárenství nepochybně bude zlatý důl, ale situace v něm mi nepřijde horší než v telekomunikacích, energetice.

To je přesné. Stejný systém je zaveden v dalších přirozených monopolech – plynárenství, teplárenství, zdravotnictví či telekomunikacích. Což neznamená, že na tento systém nedoplácíme a zlatý důl je to pro koncerny také v těchto odvětvích. Ve zdravotnictví dnes stejná skupina lidí, která privatizovala vodárny koncernům zavádí tytéž provozní modely.

 

5)  (Václav P)   Objem peněz, který proteče vodohospodářstvím za deset let, může být obdobný jako objem zdravotního pojištění za rok. Tržby vodárenského odvětví vychází na úrovni 35 miliard Kč ročně. Jestliže tedy například ve zdravotním pojištění je balík 300 miliard, je dobře, že Babiš začal se zdravotními pojišťovnami, a ne vodárenstvím.

Těžko můžu souhlasit s názorem, že když někdo znásilňuje dcerky měst a obcí, tak mi to nemá vadit, protože ještě více jsou znásilňovány dcerky Hlavního města Prahy, kde jde o více peněz (Na vodárenství se vykašlete, ještě více se krade ve zdravotnictví). Ve vládě je nejen Babiš a ministr zdravotnictví, ale také ministr zemědělství, životního prostředí atd. Pan Babiš ať udělá pořádek ve zdravotnictví a pan Jurečka ať udělá pořádek ve vodárenství. 

 

6)  (Václav P)    Zisky koncernů

Níže jsou čísla zisků ze skutečných kalkulací cen vodného a stočného ve společnosti  Vodovody a kanalizace Zlín, a.s.,  které dle mého názoru dokládají, jak jsou drancovány peněženky lidí a rozpočty obcí, resp. jaké zisky inkasuje z vody Veolia.  Stránky www.vodarenstvi.com mají kromě přehledů účetních dokumentů také zdokumentováno, jaké manipulace použily koncerny na zastupitele, aby hlasovali PRO smlouvy mezi Veolií a okresní vodárnou.  Je to velmi zajímavé čtení.  Tady je příklad Zlína:  2001  2002  2003  2004.O všem, jak to funguje, vypovídá níže uvedený přehled  dosahovaných zisků:

 

 

Veolia

Vak Zlín

roky

Zisk tis.Kč

Zisk tis. Kč

2007

    99.611

      9.123

2008

  136.915

      6.153

2009

  173.489

      6.748

2010

  168.503

      6.435

2011

  170.849

  -12.623

2012

  189.838

      5.732

Celkem 07-12

  939.205

    21.568

Rozdíl pro Veolii

  917.637

 


Smlouva mezi Vak Zlín a Veolií byla uzavřena v roce 2004 a provozní část podniku Vaku Zlín, která vytváří Veolii tyto zisky byla v roce 2004 Vakem Zlín prodána za 83 mil. Kč!

 

Zkuste si sami odpovědět na tyto otázky:


1) Jestli z fondů EU přišly do Českého vodárenství dotace ve výši 70 miliard Kč, proč by mělo těchto 70 miliard Kč odtéct koncernům?

2) Považujete za plichtu, když si infrastrukturu financujete z vodného a stočného a objem poskytnutých dotací odteče ke koncernům?

3) K čemu jsou určeny dotace z fondů EU? Rozvoji veřejného sektoru nebo na tvorbu zisků koncernů?

4) Proč nefunguje systém, že infrastrukturu financujeme z vodného a stočného, dotací EU a veřejných rozpočtů?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments