Vodní mafie – 3. díl: Absurdistán? Ne, Veolialand!
Nic nepomohou protesty Transparency International a Hospodářské komory – už jenom 120 dní zbývá do okamžiku, kdy naše letní překlenovací vláda odhlasuje definitivní přeměnu českého Absurdistánu na Veolialand. Obří tendr na odstranění starých ekologických zátěží za 120 miliard korun má totiž jasného favorita – nadnárodní korporaci Veolia se sídlem v Paříži, která postupně privatizuje veřejné služby v naší zemi. Vodárenství, veřejná doprava, energetika a nakládání s odpady byly a stále jsou vyváděny z rukou státu a obcí za pomoci zmanipulovaných výběrových řízení, skryté korupce, nikdy nesplněných slibů a reklamních kampaní v médiích. Výsledkem je neustálé zdražování veřejných služeb, ztráta stamilionových dotací z EU, a jak ukazuje i tento tendr, i úspěšná snaha o zákulisní ovládání celostátní i komunální politiky.


Sto dvacet miliard pro Veolii v době, kdy se hovoří o dvousetmiliardovém schodku státního rozpočtu a potřebě škrtů v jeho výdajích, samo o sobě zavání naprostou ztrátou soudnosti vládních úředníků, uvědomíme-li si navíc, že informaci o tom, za co vlastně daňoví poplatníci tuto horentní sumu budou platit, obdrží pouze tři zbylí účastníci soutěže, pak musíme propadnout trudnomyslnosti. Konkurenti Veolie  Geosan Group (ještě vloni v listopadu v insolvenci) a Enviromental services si však podle mého názoru postupem do druhého kola vysloužili jen slušnou provizi za to, že nebudou licitovat s cenou příliš vysoko.


Ptáte se, proč to všechno, proč ten spěch, když definitivního vítěze bude vybírat jiná vláda?


Odpověď se nabízí sama – na podzim budou parlamentní volby a naše dvě největší strany potřebují urychleně naplnit své vyprázdněné pokladny.


Vodní mafie: Pohádka o vodě

Vodní mafie: Kauza Zlín

Města v nouzi prodávají svou vodu

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments