Volby se pokusí zfalšovat

Tuneláři se budou bránit, aby se prezidentem nestal někdo nezkorumpovanýDeník referendum


Zfalšované bylo již sčítání podpisů v peticích na podporu kandidátů. Podle chybovosti v prvním a druhém vzorku to můžeme říci, prakticky se 100% jistotou,

(více: Statistik Michal Škop z webu Kohovolit.eu upozornil, že pokud by podpisy byly náhodně vybrány a kontrolovány shodnou metodou, bylo by krajně nepravděpodobné (méně než 1 ku miliardě), aby v jednom vzorku u Jany Bobošíkové činila chybovost 7,7 % a v druhém 11,5 %; při náhodném výběru by se drtivá většina dvojtestů měla lišit maximálně o 1 procentní bod!!!)


Riziko zfalšování voleb omezíte, když půjdete volit až v sobotu. Dále by si kandidáti měli nechat hlásit součty z jednotlivých sčítacích místností a sami je sčítat plus nechat zkontrolovat, zda s urnou nebylo přes noc manipulováno.


A jak to dopadá, když chce aspoň jeden ze členů volební komise hlídat před volební místností a řádně tak plnit svou dozorovou povinnost po celou dobu voleb? Tedy i v čase přerušení hlasování, kdy pod rouškou noci hrozí největší riziko manipulace s volební schránkou? Je pod hrozbou násilí vyveden Policií České republiky. Tak, jako se to stalo teď při senátních volbách 12. října 2012, v základní škole v Londýnské ulici:
Jak zabránit falšování voleb v Česku?

Bavíme se o reálném falšování voleb, ne o nějaké teorii. Například v posledních komunálních volbách v malé obci Tatrovice na Sokolovsku získala 55 % hlasů ODS. Přibližně 70 % obyvatel ale hned po volbách podepsalo petici, že ODS nevolili. Policie zjistila, že s volebními lístky se skutečně manipulovalo a stal se trestný čin. Jenže pachatel je neznámý. Ústavní soud pak stížnost na volby odmítl, protože stěžovatelé promeškali zákonnou lhůtu.

Největší prostor pro manipulaci je logicky v době, kdy je urna s hlasovacími lístky mimo dohled volební komise. V noci. Byly doby, kdy komise ve volební místnosti přespávala a zapečetěnou schránku hlídala. Pak se to ale nechalo jen na policii, která hlídkuje někde venku. Volební zákon ovšem říká, že volební komise „zajišťuje hlasování a dozírá na jeho průběh". Jak může dozírat na řádný průběh celého hlasování a na to, že se s hlasy nemanipuluje, když spí doma v posteli? Volební místnosti jsou přitom často ve školách nebo v jiných budovách, kde se večer schovat nebo kam v noci nějak proniknout zvenčí nemusí být až tak obtížné.


Ano, volební schránka má být přes noc zapečetěná… To prý byla urna v Tatrovicích také. A jak takové „zapečetění" vypadá v praxi? Zamkne se obyčejným zámkem, od kterého dokonce mohou někde existovat i další klíče, a přelepí jakousi samolepící páskou. Tu odlepit horkým vzduchem (fénem apod.) zřejmě není až tak velký problém. Páska je opatřená pouze podpisy, takže pak ji stačí šikovně přilepit, možná s pomocí lepidla, zpět na stejné místo. Nic technicky nemožného — a je na to čas celou noc. Není tu žádné skutečné zapečetění, které by se manipulací nevratně zničilo. Podobně se zajišťují i vstupní dveře do volební místnosti.


Rozhodně neříkám, že volby se u nás falšují běžně. Příklad Tatrovic však ukazuje, že riziko manipulace skutečně existuje, a co je horší, je zabudované přímo v systému voleb. Nechci být paranoidní, a tak budu věřit, že ne úmyslně.


Co se s tím dá dělat? Volební komise by měly zásadně dozírat nad urnou po celou dobu voleb, včetně času, kdy je hlasování v noci přerušeno. Nebo se konečně přidejme k civilizovanému i méně civilizovanému světu a pořádejme volby – pod nepřetržitým dohledem volební komise – pouze v jediný den. Na Wikipedii najdeme přehled více než 100 voleb konaných ve světě v roce 2012. Kromě Česka se déle než jeden den pořádaly pouze volby v Číně, Egyptě a Papui-Nové Guinei a referendum v severním Kosovu.


Rád bych apeloval na miliardáře a kmotry, kteří budou mít pokušení volby zmanipulovat – važte si, že Vám dali tuneldědek s kleptovládou amnestii a neriskujte 3 roky natvrdo (§351 Trestního zákona). Ve skutečnosti pokud se bude v ČR méně krást, může zde být podobný růst jako v Číně, kde korupčníky střílejí a podnikatelé mají obrovské zisky, zatímco, když zde bude silná korupce a mafie jako na jihu Itálie, bude celá ČR v ekonomickém úpadku, jako je jih Itálie a to je ještě zachraňuje sever Itálie a subvence EU. Pokud z ČR uděláte rozkrádáním druhé Řecko, jako řečtí velkozloději, nakonec na to doplatíte sami. Ve zkrachovalé zemi zkrachují i vaše firmy!


E-republika: Proč Jiří Dienstbier?


Na závěr vyzývám – hlaste veškeré podezřelé jevy při volbách na policii.

 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments