Vše pro dobro světa a Nošovic

http://www.filmacek.net/o-filmech/vse-pro-dobro-sveta-a-nosovic.jpg


Nakonec se mi podařilo dnes večer shlédnout na ČT2 svatokrádežný dokument Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic. Proč svatokrádežný? Protože zneuctil posvátné zahraniční investice. Stavba automobilky firmy Hyundai na zelené louce a pracovní podmínky v ní z Klusákova dokumentu totiž nevychází jako oslava jako krásného industrializačního dobrodružství, ale jako bolest pro lidi i pro krajinu.


Ale samozřejmě, že ne pro všechny. Někomu nová automobilka imponuje, někdo z ní má prospěch, někomu nevadí.


Smutný pohled je na dělníky, kteří sice nejsou spokojeni s pracovními podmínkami, ale zatnou zuby a ohnou hřbet, protože práce je vzácná a oni o ni nechtějí přijít. (Zajímavé je, že žádný z nich nepojmenuje svoji situaci jako „vykořisťování“. Je to proto, že se toho termínu bojí, nechtějí se jím stigmatizovat, neznají jej, nebo jen ještě nebyla překročena únosná mez a oni se tak prostě necítí?).


Běžnou metodou jednání s dělníky jsou podle všeho vydírání a zastrašování. Firma se tím ani netají, naopak se tím chlubí a kasá se, že stejně jedná i s ostatními „partnery“.


Co ale zaskočí nejvíc jsou „drábové“, nejníže postavený management a různí „bezpečáci“, kteří přikazují, zakazují, nakazují a vůbec buzerují a evidentně si užívají moc jim svěřenou a přičinlivě chrání zájmy firmy.


Sami posuďte, jestli jsme to jako republika s automobilkou v Nošovicích vyhráli.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky