Všechny země světa se připravují na válkuHlavní světové mocnosti utrácejí příliš mnoho za své přípravy na válku. Nové světové závody ve zbrojení právě zvyšují své tempo, a ani globální ekonomické potíže se nezdají být důvodem pro ukončení tohoto závodu.

I Rusko se účastní v těchto nových zbrojních závodech stejným způsobem jako ostatní země světa, říkají vědci a politici. Výzkum stockholmského Mezinárodního institutu výzkumu míru oznámili, že celkové obranné výdaje všech zemí světa dosáhly neočekávané úrovně – v roce 2008 to bylo 1,464 bilionů dolarů. Tím se podle této studie zvýšily ve srovnání s rokem 1999 o 45 procent.

Obranné výdaje Spojených států amerických jsou samozřejmě největší na světě – 58 procent z celkového růstu obranných výdajů za posledních deset let. Rusko a Čína ztrojnásobily své obranné výdaje. Peking vydal na tento účel 84,9 miliard dolarů, zatímco Rusko utratilo 58,6 miliardy dolarů. Rusko se na tomto čísle nehodlá zastavit, a to navzdory současným hospodářským potížím, zjistila studie tohoto švédského institutu.


Růst ruských a čínských obranných výdajů je docela působivý. Jejich výdaje ovšem blednou ve srovnání s těmi americkými, jež dosahují 607 miliard. Na tom není nic překvapivého – jen vojenské operace v Iráku a Afghánistánu stály USA asi 903 miliard dolarů.


V důsledku toho USA převzaly první místo na vrcholu seznamu zemí, jež nejvíce dotují své obranné průmysly v roce 2008. Na druhém místě je Čína, třetí Francie s Británií, dále Rusko, Německo, Japonsko, Itálie, Saúdská Arábie a Indie.


Írán, Izrael, Indie, Jižní Korea, Saúdská Arábie, Alžírsko, Brazílie a Británie také velmi přispívají k růstu světových obranných výdajů v tomto roce. Všechny tyto země nikdy předtím tolik na obranu neutrácely. Země Blízkého východu zvýší své obranné výdaje příští rok – právě plánují objednávky velkého množství zbraní.


Převzato z Pravda.ru

Překlad: Stan


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments