Všeobecně přijatelné referendum
V každé demokracii by občas mělo být nějaké referendum. A to proto, aby nevypadala jako nedemokratická. Nejde přitom ani tak o vlastní občany, ti jsou na referenda zvyklí, totiž na to, že žádná nejsou, ale aby to před ostatními okolními státy nevypadalo blbě, že u nás vlastně žádná demokracie není.


Mohlo by se potom stát, že by k nám třeba poslali najaté teroristy, a při obraně proti nim by nám zabrali celou naši krásnou zem a importovali by nám svoji vlastní demokracii. Tomu je potřeba za každou cenu zabránit. Musíme svůj domov před takovým rozšiřováním hranic cizí svobody bránit za každou cenu, ačkoli nevíme, kde vůbec je. Nebo se snad při oficiálních příležitostech všichni plačtivě neptáme: „Kde domov můj?“


V otázce výběru tématu referenda však nastávají závažné problémy. Protože většina občanů je hloupá, musí za ně v životně důležitých otázkách rozhodovat jejich chytřejší spoluobčané. Obvykle je to nějaký předvoj socialismu nebo demokracie. Nelze tedy učinit referendum v takových otázkách, jako je zrušení jedné strany, zrušení Národní fronty nebo Občanského fóra, rozpadu státu, vstupu naší země do paktu, či naopak vstupu paktu do Brd. Obyčejní občané nemají k rozhodování o takových věcech dostatečné informace. Ty jsou předmětem státního tajemství, svázány svazky tajných služeb a záznamy soukromých kont.


Neklesejme však na mysli! Existuje jedno téma pro referendum, které je všeobecně přijatelné pro celou naši občanskou společnost. Myslím, že by účast při takovém hlasování dosáhla stejných devětadevadesáti procent, jako tomu bývalo za časů staré zlaté totality. A navíc, lze předpokládat, že výsledek by byl stoprocentně kladný!


Otázka zmíněného celonárodního referenda by zněla: „Nejsme kreténi?“ Občané by si mohli vybrat ze dvou možností:  ANO / NE.


Při sčítání výsledků by nastaly tyto dvě možnosti:  1) Ano, nejsme kreténi; a 2) Ne, nejsme kreténi. Z předběžných výsledků vyplývá, že obě odpovědi by vyzněly kladně ve prospěch referenda i našeho těžce zkoušeného národa. No, a pak že nemáme demokracii, a že nejsme kreténi!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments