Všichni chtějí Tůmu

Koalice ČSSD s ODS v Praze mne nijak netěší. Jeden důvod je samozřejmý, Jiří Dienstbier jako volební lídr jasně odmítal spojení se starou ODS (že by s ODS na vždy a za všech podmínek se mi ale z několika jeho výpovědí nezdá), a já tak nějak kupodivu nevěřím, že bychom zde nyní měli nějakou novou modrou stranu. Prostě patřím k těm hloupým a naivním lidem, kteří si cení, když si strany nevytírají tak okatě zadnici voličskými hlasy ihned po uzavření volebních místností. Ale své naivity jsem si vědom, proto to nevyžaduji až tak stoprocentně.


Další důvody jsou již čistě pragmatické.


Myslím si, že Praha potřebuje silnou levici, která bude mít možnost někdy vyhrát volby. Toto se jí ale rozhodně nikdy nepodaří, pokud bude fungovat jako přívěsek nějakého nového či přebarveného pravicového spolku. Případný úspěch stejně využije ten, kdo má primátora, a hlasovací mašinky spolu s náměstky pro chov velbloudů voliči odsunou na nějaké třetí či čtvrté místo. Konec konců, jak úspěšně dopadala ČSSD po spoluvládnutí s ODS si každý může zjistit. Nepřineslo jí to kromě osobních vazeb a milých dodatečných příjmů pro lokální špičky vůbec nic. Na druhou stranu kvůli této koalici si rozhodně žíly řezat nebudu.


Jiná pravděpodobná varianta, kterou preferovala velká část mediálních pseudoelit jako Václav Havel či Jan Kraus, byli staří nemaskovaní zloději z ODS spojeni se starými zloději v novém kabátku z TOP 09 pod křídly loutkového Tůmy. Jediné pozitivum tohoto spojení by bylo takové, že by snad konečně došlo k odseknutí ČSSD od cecíku městských firem, takže by se člověk konečně mohl dočkat opravdové opozice. Ale správa Prahy by byla při nejmenším stejně špatná a pravděpodobně ještě mnohem horší (podle vládního vzoru a navíc s davem nenasycených mladých vlčků rvoucích se do popředí Bakalova projektu) než při aktuální konstelaci.


Varianta TOP 09 s ČSSD byla tou nejméně pravděpodobnou. Ačkoliv by jí mediální obraz sociálních demokratů alespoň na začátku poškozen nebyl, stále by šlo o spojení se stejnými ksichty, jen v jiném kabátku (pan Laudát, šéf pražské TOP 09, neboli skutečný vládce je přeběhlík z ODS, který na Praze stavěl celou svojí polistopadovou kariéru). Čili efekt vládnutí by byl asi podobný jako s ODS, jen PR oddělení sociálních demokratů by mělo méně práce – i když ono se poslední dobou vůbec moc nepředře.


Aktuální zmatky kolem vzniku pražské koalice přináší ale i několik zábavných či mírně zvláštních momentů či otázek:


ODS a ČSSD jsou zlé a nedůvěryhodné strany plné kmotrů. Proč TOP 09 a její fandové po spojení s těmi kmotry teda tak touží? Voliči karty rozdali jasně, zloději a kmotři, co podporují aktuální koalici, jsou naprosto totožní s těmi, kteří by seděli v koalici s TOP 09. Jeden Dienstbier by nezastal všechny pozice, ani by to sám neodhlasoval, navíc v ODS žádného takového pána nemají.


Proč by zrovna v naší zemi měl vládnout vítěz voleb? Zvláště v aktuálním roce je tato otázka plně na místě. Fanoušci pana Tůmy se často ohrazují, že jde o něco úplně jiného než po parlamentních volbách. Tam prý již před volbami bylo jasné, jaké budou koalice. Pokud ale vezmeme předvolební výroky stran stejně důsledně jako nyní, tak situace opravdu byla totožná. Vítěz voleb byl vyšachován a koalice uzavřely strany, které spolupráci odmítaly. Jak to? Koalice totiž není jen z TOP 09 a ODS, ale patří do ní i strana Věci Veřejné, která mnohokrát jasně a čistě vysvětlovala, že s dinosaury nikdy nic společného mít nebude. A jedním velmi přesně a doslovně definovaným dinosaurem byl i naprosto nový a neotřelý politik, čili skutečný šéf TOP 09 pan Kalousek.


S koalicemi je spojená i další záležitost, kdy se automaticky sčítají hlasy pro TOP 09 a ODS, a tvrdí se, že toto jako koalici voliči chtěli. Považuji to za dost velký omyl. Voliči, co letos zbyli pro ODS, jsou jejím tvrdým jádrem, a v drtivé většině budou každou koalici, která jejich miláčky udrží u moci (ale podle lásky jakou mělo toto tvrdé jádro například k Unii Svobody si nedovedu představit, že by najednou měli rádi Laudátovy přeběhlíky, i když koalici by určitě nějak rozdejchali). Ale velká část voličů TOP 09 volila tuto stranu ne proto, aby ODS zůstala u koryt, ale právě aby byla od těch koryt odstavena. Takže netuším, proč by měli být všichni házeni do jednoho pytle fanoušků ptákostrany.


Jak se ukazuje, ODS a ČSSD jsou strany, kterým všichni a zvláště jejich političtí konkurentni diktují, s kým mohou, a s kým nemohou uzavírat koalice. Taková TOP 09 je ale ve svém jednání naprosto svobodná. Jako ultrakonzervativní pravice se může v klídečku dělit o korýtka se socany i s ptáky, může přidělovat kontrolní výbory komunistům (podle některých výkladů aktuální situace z pera či rtů fanoušků topky toto znamená koalici s rudými), a všechno je to v naprostém pořádku.

Pořád se mluví o ideové blízkosti TOP 09 a ODS jako o dalším důvodu, proč by tyto partaje měly uzavřít koalici. Padá to ze stejných úst, které často moralizovaly, jak se nesmí tahat celostátní témata do lokálních voleb a lokální politiky. Takže tento argument je naprosto nesmyslný. Měl by se porovnat program, který ty strany navrhovaly v komunálkách, a pak až teprve mluvit o blízkosti. Mám takový dojem, že toto se nedělá z jednoho prostého důvodu. Ty programy si totiž byly celkem podobné, naprosto nezávisle na tom, která strana je předkládala. Lišily se jen v pár drobnostech a možná v nich si právě byla blíže ODS a ČSSD než ODS a TOP 09 (například jde o jízdné zdarma pro děti).


A nakonec, netuším proč se v případě Prahy stále omílá slovo velká koalice. Pokud vím, tak tento termín patří pro spojení s vítězem voleb. Druhý a třetí v pořadí snad nikdy nikde nebyli ještě takto označeni.

 

Převzato z Modré Šance

 

Ilustrace Petr Kubín

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments