Všude jsou, všude jsou…

Na tuhle písničku z Trháku jsem si vzpomněl nad zprávou o činnosti ÚOOZ v loňském roce, konkrétně nad částí věnovanou boji proti terorismu a extremismu.

Pomiňme, že prvotřídní demagogií už samotné spojování terorismu s extremismem (zatímco terorista vyhodí do vzduchu autobus plný lidí nebo napustí metro jedovatým plynem, vinou extremisty je toliko většinou společnosti nesdílené přesvědčení), a podívejme se, kde všude můžeme podle ÚOOZ extremisty najít.

Dalším zájmem odboru terorismu a extremismu jsou ultralevicové organizace, radikální ochránci zvířat a environmentalisté, praví zpráva, a pokračuje: Všechny současné anarchistické skupiny působící na území ČR mají společný základ, jímž je levicově orientovaný názor na uspořádání lidské společnosti. Zda to znamená, že každý levičák je extremistou, nebo pouze, že každý anarchista je levičákem, ponecháno laskavé úvaze čtenářově.

Příkladem extremistické organisace je prý Československá anarchistická federace (ČSAF). ČSAF se považuje za méně radikální, ve svém programovém manifestu deklaruje decentralizaci správy, vytvoření autonomních regionů spojených ve volných federacích. Podporuje princip trvale udržitelného, ekologicky šetrného a racionálního způsobu života a omezení výroby na ekologicky únosnou míru. Svou činnost zaměřuje i na solidární podporu všech politických vězňů. Vida. Jeden by myslel, že v demokratické společnosti by žádní političtí vězni být neměli, a ono je to jinak, političtí vězňové tu jsou, ale podporují je jen extremisté.

A jsou tito extremisté skutečně tak nebezpeční? Jsou, odpovídá zpráva, a vysvětluje: Svým jednáním anarchisté zasahují do základních lidských práv nejen svého okolí, ale postihují tím celou společnost.

Jak konkrétně se toto nebezpečí projevuje, rozvádí ÚOOZ v následujícím odstavci, jenž dílo, myslím, korunuje: Kritizují převážně vliv bohatých západních zemí v čele s USA. Část anarchistů působí v násilnickém antiglobalizačním uskupení Black Bloc (Černý blok). Mezi další sféry zájmu patří boj proti rasismu a xenofóbii, fašismu, boj za lidská práva, práva homosexuálů a ostatních menšin, ochrana zvířat a ekologické aktivity. Mezi tyto aktivity patří účast na akcích jako Qeer Parade, Protestfest, spoluúčast na protestakcích proti umístění protiraketové základny USA v Brdech (iniciativa NE základnám) anebo účast na pietních akcích svých zemřelých členů a dalších akcích pořádaných jinými hnutími z levicového spektra, a to včetně reakcí na akce pořádané levicovými příznivci v zahraničí. Anarchismus je také spojován s důrazem na kritiku ekologických problémů, které spojuje s politikou západní civilizace.

Jak říkám, všude jsou, všude jsou…

Převzato ze Slepecké hole

Foto: Protiradaroví extrémisti

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments